IKEA wprowadzi inteligentny przycisk do sterowania scenami smart home

Opublikowano 31.10.2019 10:03 -


Ikea posiada w swoim katalogu produkty, dzięki którym można stworzyć jeden z najtańszych systemów smart home. Posiada ich kilka, więc tym bardziej się cieszę, że Szwedzi nie zwalniają tempa i szykują kolejne elementy inteligentnego systemu.

Informacja pochodzi z biura FCC i nie zawiera szczegółowych informacji o tym, czym jest urządzenie. Na szczęście rysunki przedstawione w dokumentacji wiele tłumaczą.

Smart button do sterowania scenami

Nowe urządzenie może nie jest fajne jak ostanie smart rolety KADRILJ i FYRTUR (którymi można było sterować za pomocą aplikacji i systemów smart home), ale jest równie ważnym elementem tego ekosystemu.

Sporej wielkości przycisk (podobnych do pilota sterującego oświetleniem) pozwoli na programowanie i aktywowanie scen. Sceny to nic innego jak połączone ze sobą akcje. Można powiązać ze sobą wyłączenie światła, opuszczenie rolet, wyłączenie TV poprzez smart gniazdko i nazwać taką scenę „dobranoc”. Ja właśnie tak wykorzystuje urządzenia Ikea oraz Apple Home (no może poza roletami, których jeszcze nie kupiłem).

Ikea smart button

Przycisk miałby być fizycznym aktywatorem scen i pozwalałby nimi sterować, nawet jeśli nie mielibyśmy przy sobie telefonu z Apple Home lub Google Home. Redakcja szwedzkiego serwisu Teknikveckan sygnalizuje, że piktogramy na froncie przycisku są wymienne. Nie wiemy jednak, czy w zestawie dostaniemy ich kilka, czy też Ikea pozwoli na tworzenie własnych.

Co więcej, do obsługi przycisku potrzebna będzie bramka sterująca Ikea TRÅDFRI, która kosztuje u nas 149 zł. Każdy, kto budował swój system smart home razem z Ikea i tak już pewnie zdążył ją nabyć. Jest ona konieczna, by zyskać zaawansowane funkcje sterowania, chociażby oświetleniem.

Nie wiemy, kiedy produkt pojawi się w naszym kraju. Znając jednak zwyczaje Ikei, u nas produkt pojawi się z lekkim opóźnieniem. Jeśli miałbym zgadywać cenę, to pewnie będzie ona taka jak pilota TRÅDFRI i wyniesie 49,99 zł.

Źródło: FCC, Teknikveckan.

Wieści z Rozładowani.pl