Po raz kolejny środowisko graczy zaskakują świat! Tym razem przez owoce swojej nieprawdopodobnej pracy. Poznajcie Icewind Dale 2: Enhanced Edition, czyli ogromny mod stworzony przez fanów, który dodaje do gry szybkie podnoszenie przedmiotów czy też ponad setkę nowych zaklęć. A to dopiero początek!

Starzy wyjadacze z pewnością pamiętają czasy pełne wyjątkowych gier rpg. Mam tutaj na myśli chociażby klasyki pokroju Baldur’s Gate, Planescape: Tormnet lub Icewind Dale, które wyznaczały trendy w latach swojej świetności. Nie chcę być złośliwy, dlatego powiem tylko, że we współczesnych grach na próżno szukać ducha staroszkolnych cudeniek.

//dzisiaj na dailyweb

Na całe szczęście gracze wiedzą o tym doskonale i właśnie dlatego biorą sprawy we własne ręce. Najlepszym przykładem tego stwierdzenia jest efekt pracy przy grze Icewind Dale 2: Enhanced Edition, którą już teraz możemy pobrać dzięki tytanicznej pracy społeczności. Produkcja zawiera nowe zaklęcia, przedmioty, członków drużyny i wiele więcej. Nie oszukujmy się, grzech nie sprawdzić takich dobroci. Prawda?

Icewind Dale 2: Enhanced Edition można uznać za prezent fanów, którzy dedykują go innym miłośnikom gry 

Za projekt odpowiada głównie The Red Chimera Group, ale nie obyło się bez pomocy innych osób. Robotę fanów można uznać innymi słowy za ogromny mod do gry Icewind Dale 2 z 2002 roku. Trzymajcie się teraz foteli, ponieważ owoce pracy przechodzą najśmielsze oczekiwania. Uwaga, wymieniam! Icewind Dale 2: Enhanced Edition poprawia ponad 300 zaklęć, 800 przedmiotów, wprowadza 30 nowych atutów i 170 magicznych przedmiotów.  

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Ponadto ulepszona edycja umożliwia graczom zaproszenie niektórych NPC do własnej drużyny. Za przykład mogę podać chociażby trolla rzecznego Vreka. Dodatkowo warto wspomnieć o znacznie skróconym czasie ładowania czy możliwości szybkiego zbierania przedmiotów.  

Wraz z zaginięciem kodu źródłowego uważano, że Icewind Dale 2 jest martwe, a więc nie ma nadziei na Edycję Rozszerzoną. Na szczęście to już za nami. Grupa Red Chimera, zespół moderów, programistów, artystów oraz innych współpracowników społeczności, przebudowała IWD2, wykorzystując jedynie kod WeiDU oraz hex edytor do usprawnienia rozgrywki oraz wprowadzenia nowej zawartości do gry. 

Zespół zaznacza, że Icewind Dale 2: Enhanced Edition przeznaczony jest tylko dla systemu Windows. Dodatkowo gracze muszą posiadać oryginalną wersję gry Icewind Dale 2 do uruchomienia moda. Warto więc rzucić okiem na polską platformę oferującą produkcję za 34,99 złotych, jeśli do tej pory nie mieliście okazji dodać klasyka do swoich bibliotek.  

Icewind Dale 2: Enhanced Edition
Screen pochodzi z forum Beamdog

Według twórców ulepszona wersja moda rozwiązuje kilka głównych problemów produkcji, na którą natknęli się gracze w oryginalnej wersji. A to całkiem miły dodatek. Natomiast wrogowie w trybie Heart of Fury otrzymują ciekawe wzmocnienia, dzięki czemu wyróżniają się nie tylko dużą liczbą punktów zdrowia. To nieprawdopodobne, że społeczność potrafi wykonać lepszą robotę od producentów niektórych gier AAA. 

Jeśli jesteście zainteresowani powrotem do przeszłości z dodatkiem nowości, zapraszam do odwiedzenia strony z modem. Warto na nią zerknąć chociażby z powodu dodatkowych szczegółów pracy fanów, o których nie wspomniałem w swoim tekście. Co ciekawe, część nowości została zaprezentowana na filmiku lub zrzucie ekranu. No i oczywiście znajdzie się krótki poradnik dotyczący instalacji moda.  

Za oryginalną produkcję odpowiada natomiast Black Isle Studios, które wydało grę w 2002 roku. Gra korzysta z tego samego silnika gry, co Baldur’s Gate, Baldur’s Gate II i rozszerzenia, seria Icewind Dale oraz Planescape Torment. Kto wie, może kiedyś doczekamy się nowej odsłony ID? W końcu Baldur’s Gate 3 okazał się strzałem w dziesiątkę.