Większość członków Internetowej Korporacji ds. Nadawania Nazw i Numerów (ICANN) na spotkaniu w Singapurze przegłosowała wprowadzenie nowych domen najwyższego rzędu. Będzie to jedna z większych rewolucji w świecie domen. Dlaczego?  Na rynku pojawi się ponad kilkaset (od ok. 300 do nawet i 1000) nazw, związanych z konkretną branżą (np. domena .invest) lub domeny powiązane z konkretną geolokalizacją (np. domena .nyc – New Yor city lub .vegas)

Co ciekawe ICANN zezwoli także na indywidualne rozszerzenia dla firm. Dla przykładu firma produkująca auta BMW będzie mogła wejść w posiadanie domeny najwyższego rzędu: .bmw

Ponoć zdobycie własnego rozszerzenia nie będzie łatwe do uzyskania (jak w przypadku zwykłej domeny .com) i należy aplikować o nie już teraz. Micheal Jourdan z ICANN dodaje, że koszt takiej domeny będzie oscylował w granicach 185 000$.

Wprowadzeniu nowych rozszerzeń przyświecała idea by ułatwić rejestracje swoich marek małym przedsiębiorcom – jednak gołym okiem widać, że to tylko mydlenie oczu. Wielkie koncerny z pewnością wykorzystają możliwość posiadania swoich własnych domen a to z pewnością zaowocuje jednym wielkim śmietnikiem domenowym. Jestem dość sceptyczny, liczę jednak po cichu, że rzeczywistość na rynku domen będzie inna niż się tego spodziewam.


Posłuchaj nas!