Brzmi to niedorzecznie, ale numery oferowane są za pomocą bota w komunikatorze… Telegram. Nie są to dobre momenty dla Facebooka, Messengera i generalnie całej grupy produktowej łącznie z WhatsAppem.

Numery z wykradzionej bazy Facebook sprzedawane w Telegram za 20$

Wykradziona baza zawiera pół miliarda numerów telefonów i należą one do użytkowników Facebooka. Nie jest to najświeższa akcja, bo do kradzieży wykorzystano lukę, która została naprawiona w 2019 roku, jednak widocznie teraz jest „dobry” czas na wyprzedaże.

Biznes wydaje się intratny, bo złodziej sprzedaje po jednej sztuce. Można oczywiście kupić pakiet danych, a do tego wykorzystywany jest specjalnie napisany pod Telegrambot, który obsłuży cały proces.

Zobaczymy, jak szybko sprawa zostanie zamknięta, a haker upolowany, ale to co zarobił – jego. Według informacji na Twitterze, bot ten śmiga po Telagramie już od prawie dwóch tygodni. Dopiero teraz jednak sprawa została dość mocno nagłośniona.

Nie jest to pierwszy wyciek danych z Facebooka, a także nie pierwsza „afera” związana z naruszaniem prywatności przez serwis. Nie tak dawno było dość głośno o zmianie polityki prywatności WhatsAppa, który to należy do grupy Facebook.

Jedno jest pewne – Facebook niezbyt dobrze wszedł w nowy, 2021 rok.