Jak informuje Bloomberg, Hyperloop One wyprzedaje swoje aktywa, zwalnia pozostałych pracowników i przygotowuje się do zamknięcia firmy do końca roku.

Hyperloop One to futurystyczny start-up zajmujący się transportem, w którym palce maczał Elon Musk. Idea polega na wykorzystaniu specjalnych kapsuł podróżnych poruszających się przez rurę lub tunel przy prawie próżniowych warunkach, co minimalizuje opór.

//dzisiaj na dailyweb

Musk teoretyzował, że aerodynamiczne aluminiowe kapsuły wypełnione pasażerami lub ładunkiem mogą przemieszczać się przez niemal pozbawioną powietrza tubę z prędkością do 1120 kilometrów na godzinę. Argumentował, że Hyperloop ma pomóc zmienić sposób, w jaki żyjemy, pracujemy, handlujemy i podróżujemy.

Hyperloop One umiera

Inwestorów z całego świata rozgrzewały wizje podróży między Los Angeles i San Francisco, które trwać miały około 30 minut. Od momentu założenia w 2014 roku, firma zebrała około 450 milionów dolarów w funduszach venture capital i innych inwestycjach.

IMG 0805

Hyperloop One trawiło wiele wewnętrznych problemów. Z firmy w niesławie i oparach oskarżeń o napaści seksualne i molestowanie czy sabotaż, odchodzili współzałożyciele Shervin Pishevar i Brogan BamBrogan. W 2020 roku Hyperloop One przeprowadziła swój pierwszy  i jedyny test z udziałem ludzkich pasażerów. Testowy wagonik osiągnął prędkość maksymalną 160 kilometrów na godzinę. To kilkukrotnie mniej od wartości obiecanych przez Muska, a także mniej od ,chociażby prędkości maksymalnych samochodów czy pociągów. Hyperloopy w ich pierwotnej formie zostały uznane za  utopijną wizję, która jest finansowo niemożliwa do zrealizowania. W trakcie pandemii z projektu wypisała się firma Virgin, która przez jakiś czas widniała w nazwie Hyperloop One, co tylko pogrążyło go finansowo.

Hyperloop to ściema? Elon Musk chciał zablokować rozbudowę kolei

W 2017 roku zakładano, że hiperpętle przyjmą pierwszych pasażerów już trzy lata później. Trzy lata po tej dacie wydaje się, że do rewolucji w transporcie zbiorowym raczej nie dojdzie za szybko. Upadek projektu Hyperloop One, w który włożono mnóstwo pracy i finansów, tylko to potwierdza.