23.12.2023 8:00

Hyperloop One zostanie ostatecznie zamknięty do końca roku

Jak informuje Bloomberg, Hyperloop One wyprzedaje swoje aktywa, zwalnia pozostałych pracowników i przygotowuje się do zamknięcia firmy do końca roku.

IMG 0804

Hyperloop One to futurystyczny start-up zajmujący się transportem, w którym palce maczał Elon Musk. Idea polega na wykorzystaniu specjalnych kapsuł podróżnych poruszających się przez rurę lub tunel przy prawie próżniowych warunkach, co minimalizuje opór.

Musk teoretyzował, że aerodynamiczne aluminiowe kapsuły wypełnione pasażerami lub ładunkiem mogą przemieszczać się przez niemal pozbawioną powietrza tubę z prędkością do 1120 kilometrów na godzinę. Argumentował, że Hyperloop ma pomóc zmienić sposób, w jaki żyjemy, pracujemy, handlujemy i podróżujemy.

Hyperloop One umiera

Inwestorów z całego świata rozgrzewały wizje podróży między Los Angeles i San Francisco, które trwać miały około 30 minut. Od momentu założenia w 2014 roku, firma zebrała około 450 milionów dolarów w funduszach venture capital i innych inwestycjach.

IMG 0805

Hyperloop One trawiło wiele wewnętrznych problemów. Z firmy w niesławie i oparach oskarżeń o napaści seksualne i molestowanie czy sabotaż, odchodzili współzałożyciele Shervin Pishevar i Brogan BamBrogan. W 2020 roku Hyperloop One przeprowadziła swój pierwszy  i jedyny test z udziałem ludzkich pasażerów. Testowy wagonik osiągnął prędkość maksymalną 160 kilometrów na godzinę. To kilkukrotnie mniej od wartości obiecanych przez Muska, a także mniej od ,chociażby prędkości maksymalnych samochodów czy pociągów. Hyperloopy w ich pierwotnej formie zostały uznane za  utopijną wizję, która jest finansowo niemożliwa do zrealizowania. W trakcie pandemii z projektu wypisała się firma Virgin, która przez jakiś czas widniała w nazwie Hyperloop One, co tylko pogrążyło go finansowo.

Hyperloop to ściema? Elon Musk chciał zablokować rozbudowę kolei

Hyperloop to ściema? Elon Musk chciał zablokować rozbudowę kolei

Szykuje się afera związana z Hyperloop. Według Parysa Marksa, autora interesującej książki o Dolinie Krzemowej i przyszłości transportu, który powołał się na słowa biografki Elona Muska – Ashlee Vance, wizjoner…

W 2017 roku zakładano, że hiperpętle przyjmą pierwszych pasażerów już trzy lata później. Trzy lata po tej dacie wydaje się, że do rewolucji w transporcie zbiorowym raczej nie dojdzie za szybko. Upadek projektu Hyperloop One, w który włożono mnóstwo pracy i finansów, tylko to potwierdza.