Huji to moja nowa ulubiona aplikacja. Rób zdjęcia jak w latach 90-tych!

Huji to moja nowa ulubiona aplikacja. Rób zdjęcia jak w latach 90-tych!

Opublikowano 21.05.2018 20:08 -


Jest wiele aplikacji, które powstały tylko po to, aby wykorzystać naszą nostalgię za “dawnymi, lepszymi czasami”. Do tego worka można wrzucić też, udające analogowe aparaty z lat 90-tych, Huji. Ale byłoby to trochę niesprawiedliwe.

Od kilku lat możemy zaobserwować wielki powrót do łask analogowego sprzętu. Sprzedaż winyli nigdy nie była lepsza, filmy cały czas kręcone są na taśmę, a amatorzy fotografii nadal w dużej mierze stawiają na nie-cyfrowe aparaty. Co ciekawe, sporo osób korzysta nie tyle z analogowych lustrzanek, ale też z aparatów kompaktowych. Dokładnie takich, jakimi nasze mamy robiły nam zdjęcia na wakacjach w latach 90-tych. I właśnie ten styl (spoiler – z powodzeniem!) naśladuje Huji.

Już nazwa aplikacji może nam wiele o niej powiedzieć – wystarczy, że zamiast pierwszej literki postawimy “F”. To właśnie klasyczne kompakty i – równie zasłużone – filmy 35 mm marki Fuji są najbardziej widoczną inspiracją twórców.

Samo robienie zdjęć również może wywołać uśmiech na twarzy wszystkich, którzy pamiętają aparaty typu “disposables”. Ekran telefonu niemal w całości zamienia się wówczas w takiego “kompakta” – w lewym górnym rogu mamy wizjer, zdjęcia robimy dużym przyciskiem, jest też nawet specjalna “instrukcja” jak fotografować tego typu sprzętem.

Tak wygląda robienie zdjęć w aplikacji Huji

W Huji natomiast najlepsze jest to, że zdjęcia faktycznie oddają ducha fotografii robionych kompaktem. To za sprawą elementów takich jak lekkie zniekształcanie obrazu udające szerokokątny obiektyw, duży kontrast i przesycenie barw oraz charakterystycznych przypadkowych efektów jak flary czy prześwietlenia.

To właśnie dzięki tym dwóm rzeczom – fajnej UX-owej nostalgii i bardzo dobrze oddającym efekt retro zdjęciom wszystkie fotki na smartfonie robię teraz dwa razy. Raz zwykłym aparatem, a drugi właśnie Huji.

 Huji Cam - Android

 Huji Cam - iOS

Wieści z Rozładowani.pl