Nasz naczelny, Sebastian jakiś czas temu nabył chromebooka i od tamtego czasu jest w nim zakochany. Zresztą pierwszy model testowaliśmy w naszej redakcji już 6 lat temu.

Podobno wiele osób w ostatnim czasie wybrało Chrome OS, który jest coraz bardziej użyteczny podczas pracy zdalnej. HP postanowiło wykorzystać ten fakt i odświeżyć linie swoich urządzeń opartych na tym systemie. Mowa tu o komputerze All-in-One z obracanym ekranem HP Chromebase AiO, chromebooku HP Chromebook 2X 11 oraz monitorze zaprojektowanym dla urządzeń z Chrome OS – HP M24fd USB.

HP Chromebase AiO na biurko z ekranem pivot

Od jakiegoś czasu funkcjonuje pewne nazewnictwo w świecie Chrome OS. Kolejno mamy: chromebooki, chromeboksy (czyli miniaturowe jednostki, do których wystarczy podłączyć monitor, mysz i klawiaturę) oraz chromebase (tej nazwy nie będę na siłę spolszczał). Te ostatnie tak naprawdę komputery typu All-in-One, ale ze względu na system Google Chrome OS, zyskały nowe miano. Właśnie takim komputerem, jak nietrudno zgadnąć, jest HP Chromebase AiO.

HP Chromebase AiO ma obracany ekran (pivot) o rozmiarze 21,5 cala. Umieszczony jest on na podstawie w formie stożka, wykończonej materiałem. Jego wygląd i akcenty stylistyczne niemal od razu zdradzają romans z Google i jego systemem Chrome OS. Patrząc na nie, automatycznie można zacząć szukać etykiety „Made by Google”. Ale to jednak HP.

HP Chromebase AiO Chrome OS

Komputer AiO od HP poza systemem Chrome OS ma też kilka innych unikatowych cech. Jak już wspomniałem, ekran komputera można obrócić, zmieniając jego orientację i walory użytkowe. Co więcej, jest on dotykowy, a jego rozdzielczość to 1920 × 1080 pikseli. Dodatkowo na bezprzewodowej klawiaturze znalazł się specjalny klawisz do obsługi asystenta głosowego.

Nie zapomniano również o wbudowanej kamerze, którą można zasłonić i wyłączyć fizycznym przyciskiem (dotyczy to również mikrofonu). HP Chromebase AiO wspiera technologię HP QuickDrop, która pozwala na błyskawiczny i prosty przesył plików między komputerem a innymi urządzeniami jak chciałby smartfony z Androidem. Za dźwięk odpowiadają głośniki przygotowane przez Bang & Olufsen – w oficjalnych materiałach nie znalazłem o tym informacji, można dostrzec jednak logo firmy ponad przyciskiem kontroli głośności z boku urządzenia.

HP Chromebase AiO Chrome OS

HP Chromebase AiO występuje w wersji z procesorem Intel Córę i3 10 generacji, 16 GB RAM oraz dyskiem SSD o pojemności 256 GB. Z tyłu urządzenia znalazło się miejsce dla przycisku zasilania, portu mini-jack oraz dwóch USB-C i dwóch USB-A.

Urządzenie wyceniono na 599,99 dolarów, co wyniesie po przeliczeniu około 2320 zł. Niestety nie wiemy, czy model ten będzie oferowany w Europie, czy jedynie w USA.

HP Chromebook x2 11 dla każdego

HP Chromebook x2 11 wygląda jak komputer dla każdego. No, może nie dla każdego, użytkownicy mocniejszych jednostek mogą czuć się trochę zawiedzeni. Zwłaszcza, że nowy Chromebook od HP wreszcie wygląda poważnie, a nie jak laptop dla dzieci. Nie sprzedajmy jednak faktów zbyt wcześnie.

HP Chromebook x2 11 Chrome OS

HP Chromebook x2 11 posiada formę tabletu z dołączaną klawiaturą, która służy również jako ochrona ekranu. Dotykowy ekran ma 11 cali oraz rozdzielczość 2160 × 1440 pikseli przy proporcjach 3:2. Pracuje pod kontrolą procesora od Qualcomm dla systemów Windows i Chrome OS. W tym przypadku to niestety budżetowy Snapdragon 7c i to w dodatku pierwszej generacji (w maju zapowiedziano drugą generację tego procesora). Pod dostatkiem jest za to pamięci — to 8 GB RAM oraz 128 GB pamięci na dane. Model ten posiadać będzie też gniazdo na kartę SIM i obsługę sieci LTE.

HP Chromebook x2 11 chrome os

HP Chromebook x2 11 posiada dwie kamery wideo — pierwsza do selfie i wideo ma 5 Mpx, a druga, frontowa to moduł 8 Mpx. Urządzenie posiada głośniki stereo od Bang & Olufsen oraz dwa porty USB typu C. Pozwoli na ponad 11 godzin pracy. W zestawie kupujący znajdzie również klawiaturę pełniącą rolę etui oraz rysik HP Wireless Rechargeable USI Pen.

Podobnie jak w przypadku komputera AiO, nie wiemy, czy model ten zadebiutuje na naszym rynku. W stanach ma on być dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych — czarnej i zielonej, w cenie 629 dolarów (czyli około 2350 zł).

HP M24fd USB-C certyfikowany przez Google

Na koniec monitor dla Chrome OS. Zyskał on certyfikat Works With Chromebook — oznacza to, że produkt został przetestowany przez Google pod kątem spełnienia określonych wymagań dotyczących łączności, podłączania i zasilania, dzięki czemu użytkownicy mogą bezproblemowo i szybko zacząć pracę z nowym sprzętem.

HP M24fd USB-C

Monitor HP M24fd USB-C jest wyposażony w zasilacz z kablem USB-C o mocy 65 W, który współpracuje z dowolnym laptopem obsługującym ten port. Umożliwia on jednoczesne zasilanie i przesyłanie obrazu w kompatybilnym urządzeniu. HP M24fd wspiera również technologię HP Eye Ease z certyfikatem Eyesafe. Redukuje ona niebieskie światło, nie wpływając na wyświetlane kolory. Cena monitora została ustalona na poziomie 249,99 dolarów, czyli około 970 zł.


Posłuchaj nas!