Hotlink to technika budowania serwisu internetowego w oparciu o zasoby należące do innych serwisów. Mowa tutaj o zajmujących przepustowość i miejsce na serwerze plikach multimedialnych, plikach graficznych, plikach archiwalnych lub programach komputerowych. Technika ta przez większość użytkowników Internetu uważana jest za nieetyczną i jest zwalczana przez autorów adresów źródłowych.

Czyli w skrócie, ktoś umieszcza zdjęcie z Twojego serwera na swojej stronie. By zostało ono wczytane na owej stronie, pobierany jest transfer z Twojego serwera, a to oczywiście naraża Cię na koszta. Zjawisko to jest bardzo nagminne chociażby na platformie aukcyjnej Allegro. Leniwy sprzedawca oferujący produkt, w swojej aukcji umieszcza zdjęcia od swojej konkurencji. Jeżeli ten pierwszy wykryje taką praktykę, podmienia obrazek na inny, który z reguły z aukcjowanym przedmiotem niewiele ma wspólnego. Dzięki temu, często można zobaczyć nagich panów albo ich przyrodzenia na niektórych aukcjach.

Przeglądając internet w poszukiwaniu frazy lubik.info natknąłem się na masę serwisów, które hotlinkują obrazki z mojego serwera. Szanując swój transfer, za który płacę postanowiłem ukrócić ten proceder. Jak to zrobić? Wystarczy skorzystać z .htaccess i odpowiedniego polecenia.

Oczywiście podmiana obrazka na serwerze nie stanowi problemu, ale z pewnością będzie wygodniej jeśli zablokujemy hotlinkowanie z automatu. Wówczas złodziej naszego transferu otrzyma obrazek, który sami przygotujemy. Tutaj polecam rozwiązanie, które należy wkleić do pliku .htaccess, zamiast mojastrona.pl podać adres swojego serwisu i zamiast adresdozdjeciazastepczego.pl/zdjecie.jpg wskazać lokalizacje ze zdjęciem.

[code]RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^https://(.+\.)?mojastrona\.pl/ [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteRule .*\.(jpe?g|gif|bmp|png)$ <em>adresdozdjeciazastepczego.pl/zdjecie.jpg</em> [L][/code]

Mam nadzieję, że znajdziecie użytek w powyższym poleceniu a właściciele serwisów, które hotlinkują zostaną co najmniej zablokowani ;-)