Historyczne zdjęcia układu planetarnego z gwiazdą podobną do Słońca

Opublikowano 27.07.2020 12:13 Aktualizacja: 27.07.2020 12:16 -


Naukowcom z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) udało się wykonać pierwsze w historii zdjęcie układu planetarnego, w którym gwiazdę okrąża więcej niż jeden obiekt. Co ważniejsze - gwiazda ta jest niezwykle podobna do Słońca, choć w jego dużo młodszym okresie.

Fotografię zawdzięczamy zespołowi czterech teleskopów VLT (Very Large Telescope) ulokowanym na pustyni Atakama. Badacze z tego obserwatorium wielokrotnie zachwycali świat fotografiami z głębokiego kosmosu, ale tym razem z pewnością przyspieszyli rytm wielu serc, ogłaszając, że odkryli gwiazdę podobną do Słońca, wokół której krążą planety. Jeżeli jednak zaczęliście już pakować walizki z myślą o spotkaniu alternatywnych Ziemian, musimy Was rozczarować.

gwiazda podobna do słońca

Sfotografowana gwiazda TYC 8998-760-1 oddalona jest od nas o 300 lat świetnych i jest jeszcze bardzo młoda - ma niespełna 1,7 miliona lat, podczas gdy Słońce 4,6 miliarda lat - niemniej przypomina naszego żółtego karła z dawnych czasów. Gwiazdę okrążają dwie planety o charakterze gazowym. Są to podręcznikowe gazowe olbrzymy - jedna z planet jest 6 razy większa od Jowisza (największej planety Układu Słonecznego), druga zaś 14 razy. Warto tutaj przypomnieć, że sam Jowisz jest 318 razy bardziej masywny od Ziemi.

Z racji tego, że sfotografowana gwiazda jest równie młoda, to i okrążające ją planety nie mogą pochwalić się sędziwym wiekiem. Ta cecha była powodem umożliwiającym ich dostrzeżenie (planety tego układu są wciąż na tyle gorące, że stosunkowo mocno świecą w świetle podczerwonym).

„Odkrycie stanowi migawkę ze środowiska, które jest bardzo podobne do tego w naszym Układzie Słonecznym, ale na znacznie wcześniejszym etapie jego ewolucji” powiedział Alexander Bohn, doktorant w Leiden University w Holandii, który kierował badaniami.

Wyniki i wnioski z obserwacji zostały opisane w "The Astrophysical Journal Letters".

Wieści z Rozładowani.pl