Historia o tym jak Youtube przerasta światową kinematografię.

Historia o tym jak Youtube przerasta światową kinematografię.

Opublikowano 20.10.2016 8:22 -


Tak naprawdę dopiero niedawno zdałem sobie sprawę z potęgi Youtube i serwisów pokrewnych. Liczniki wyświetleń osób działających na Youtube nie robiły na mnie większego wrażenia. Do czasu.

Suche fakty

Oglądając filmik Q&A Cezarego Pazury, znanego właśnie z filmów pełnometrażowych, w serwisie Youtube usłyszałem informację dotyczącą liczby widzów filmu Wołyń. Spojrzałem na licznik wyświetleń 10 minutowego filmiku Pazury i przetarłem oczy ze zdumienia. Wspomniany film w tydzień po premierze – 200 tysięcy widzów, filmik Cezarego Pazury tydzień po premierze 400 tysięcy odsłon. Szok i niedowierzanie, bo o ile widziałem znacznie bardziej imponujące wyniki wyświetleń filmików Youtube to nigdy nie porównywałem ich do wyników pełnometrażowych filmów.

Dobra, może film się po prostu nie przyjął? Polacy nie poszli do kin, czas sprawdzić wyniki innych produkcji. A więc w Polsce filmem z najhuczniejszą premierą (o zgrozo) okazało się 50 Twarzy Greya z wynikiem 834 479 widzów w weekend premiery. Okej wynik Czarka Pazury stanowi połowę wyniku 50 Twarzy, lecz są inni więksi Youtuberzy. Tutaj czekało na mnie kolejne uderzenie. Drugi największy kanał zaraz po SA Wardęga (który produkuje content również na rynki zagraniczne) to Abstrachuje. 6 dni po premierze najnowszego filmu twórców posiada on wynik 1 382 110 wyświetleń.

Spójrzmy na to długoterminowo

Jak kształtuje się liczba widzów w długim okresie czasu? Najlepiej oglądanym polskim filmem po 1989r. okazali się Krzyżacy z wynikiem 7 151 354 widzów. Natomiast youtube z pomocą Abstrachuje nie okazał się dłużny i tak film ŚWIAT BEZ INTERNETU po roku od premiery szczyci się wynikiem 9 235 020 widzów. Niestety nie udało mi się znaleźć danych dotyczących liczby widzów Titanica czy Avatara, lecz w tym przypadku śmiem jednak twierdzić, że wygrywają one z Youtube. Najczęściej oglądanym filmikiem świata jest Gangnam Style od PSY z wynikiem 2 664 488 116 wyświetleń, co licząc systemem 1 odsłona = 1 człowiek dałoby wynik około 1/3 ludzkości.

Diagnoza

Nie jestem w tej dziedzinie ekspertem, lecz można przypuszczać, że tak ogromnym sukcesem filmików produkowanych na platformę Youtube jest ich dostępność. Czy oznacza to że kino umrze? Nie ma takiej możliwości. Branża filmów jest potężna, miliony wkładane w produkcję filmów oraz miliardowe zyski nie dopuszczą do ich klęski. Ze względu na darmowy dostęp do filmów na Youtube zyski twórców są kilkadziesiąt/kilkanaście razy mniejsze od produkcji Hollywood. Natomiast pod uwagę trzeba wziąć fakt, że koszt stworzenia filmów na Youtube to zazwyczaj sprawy groszowe przyrównując do rozmachu jakie serwuje kino.

Autor: Radosław Bogusławski

Wieści z Rozładowani.pl