Stało się, po niemalże roku od pierwszej, nieudanej próby, Valve wypuszcza aplikację Steam Link w wersji na urządzenia Apple. Rok temu wydanie zostało zablokowane przez Apple, ale firma Valve się przyłożyła i dopracowała swoje aplikacje.

Strumieniowe przesyłanie gier staje się teraz po prostu grą zdalną. Gry dostępne na PC są teraz w łatwy sposób dostępne na iOS. Bez problemu odpalimy je także na Apple TV, przesyłając je bezpośrednio z naszego komputera.

Oczywiście nie jest to rozgrywka w chmurze, bo komputer stacjonarny musi być zawsze odpalony, bo to tam de facto cała gra się odbywa. Ekran smartfona czy telewizora jest tylko ekranem, na który przesyłany jest obraz. Niemniej jednak mając specjalne przystawki, np. do iPhone’a możemy praktycznie grać, tak jakbyśmy grali właśnie na smartfonie. Oprócz dobrego łącza internetowego i konta Steam z ciekawymi grami nic więcej do takiej rozgrywki nam nie będzie potrzebne. Valve zapewnia, że wszystkie kontrolery posiadające certyfikat „Made for iPhone” będą działać bez problemu z aplikacją.

R E K L A M A

Jedyna różnica w aplikacji Steam Link dostępnej na Android,a a tą na iOS jest taka, że w tej drugiej nie mamy możliwości zakupu gier. To właśnie ta kwestia była problemem rok temu, kiedy Apple mówiło o „konfliktach biznesowych”.

Jeśli chodzi o mnie, to na pewno sprawdzę aplikację, ale jak taka rozgrywka sprawdzi się w praktyce? Nie każda gra stworzona na PC nadaje się do wersji mobilnej, chociażby gry strategiczne.