Gry bez instalacji i gry instant. Czy tak wygląda przyszłość gamingu?

0:00
Długość nagrania: 31:38
Rozmawiają:

Łukasz Krebok i Adrian Jaworek

Uruchomiliśmy TechStock! Poznaj TechStock, czyli absolutnie darmowe zdjęcia wysokiej jakości... od DailyWeb!

Gry bez instalacji, bez zapisu postępów, dobre na kilka minut i znikasz. Czy tak wygląda przyszłość giereczek?

Dzisiaj znowu sobie poteoretyzujemy. Ale czy na pewno? Gry oraz aplikacje bez instalacji już istnieją. Są bliżej niż myślisz, bo już u Ciebie na telefonie. Ale rozprzestrzeniaja się nieśmiało, powoli. O tym później.

Takiego typu rozrywka jak gry bez instalacji ma swoje plusy. Ma również sporo minusów – co z zaangażowaniem gracza? No właśnie. Czy te kilka minut wystarczy, aby wiedzieć, czy polubimy się z jakimś tytułem? Jeśli nie, to rozstajemy się zanim jeszcze wypracowaliśmy jakiegoś rodzaju związek pomiędzy nami a grą. Nie musimy jednak niczego instalować, więc będzie nas łatwiej złowić, abyśmy spróbowali pewnego rodzaju demka tej produkcji. Jeśli się spodoba, to w prosty sposób zainstalujemy pełną wersję.

R E K L A M A

Gry bez instalacji mogą nas zwodzić

Może to wydawać się Wam znajome, jeśli zwracacie uwagę na to, jak wyglądają reklamy darmowych gier na telefonach. Jakaś okrojona wersja, pokazująca pewną funkcję, pewien typ rozgrywki w postaci reklamy, którą i tak obejrzysz w zamian za szybsze wybudowanie czegoś lub przyspieszenie czasu bądź walutę w grze. Niestety na ten moment tego rodzaju gry-reklamy są dość marne, dopiero raczkują. Często prowokują do kliknięcia gdzieś po to, aby przenieść nas do sklepu. Bez tego ostatniego elementu może by było to i dobre, ale jest jeszcze pewien szkopuł. Zauważyłem, że te „demka” w postaci reklam bardzo często nijak się mają do późniejszej produkcji. Czy to pod względem grafiki, czy też mechaniki. Mają przyciągnąć uwagę. Ale nie tędy droga. Chyba.

To jeden ze scenariuszy wejścia. Jest ich jeszcze kilka. Pomyśl, że podczas grania w jedną grę, jakąś większą, angażującą produkcję musisz wykonać zadanie, które polega na pograniu w jakąś inną grę. I to jest defacto reklama, ale na zupełnie innej zasadzie. Ta gra-reklama może być podmieniania, targetowana, nie będzie ona zaszyta w naszą grę, więc musi działać bez instalacji.

Widzimy tutaj pewne podobieństwo do serwisu, który poniekąd odchodzi w niepamięć. Chodzi o Kongregate – twór, który wypłynął na fali gierek przeglądarkowych stworzonych we flashu. Teraz właściwie są tam gry napisane w nowszym HTML5, ale w erze gier mobilnych to już nijak się ma do popularności sprzed lat.

Gry-instant i mikropłatności

Jak na tym zarabiać? Wydaje nam się, że metody monetyzacji akurat się nie zmienią. To najczęściej mikropłatności. Tylko nie w tych krótkich darmowych demkach, ale w pełnej produkcji. Instant gra ma nas zachęcić, abyśmy nawiązali wcześniej wspomniany związek i sfinalizowali go poprzez instalację pełnej wersji, gdzie już monetyzacja pozostanie bez zmian w stosunku do tego, co mamy teraz. Może taki scenariusz wejścia będzie jakoś bardziej premiowany. Na przykład wewnętrzną walutą gry. Kto wie.

Zastanawia mnie, czy tego typu aplikacje, gry, będą próbowały zagrać na nostalgii i znajdzie się tutaj miejsce dla starych tytułów, odgrzanych, przepisanych. Taki sposób dystrybucji aż się prosi o rozszerzoną rzeczywistość. AR może tutaj zagrać pierwsze skrzypce, ponieważ mocno angażuje. A i sprzęt jest coraz lepszy, dzięki czemu taki „bajer” zadziała u większej ilości użytkowników.

Gry bez instalacji – gdzie je znaleźć? Sprawdź na swoim telefonie!

I tutaj dochodzimy do miejsca, gdzie chcę Ci pokazać, że takie natychmiastowe, bezinstalacyjne gry i aplikacje już są. Nie powiem, że masz je na telefonie. Bo nie masz, przecież nie wymagają instalacji.

Wejdź w wyszukiwarkę Google (sprawdzone na Androidzie; jeśli ktoś ma iPhone może sprawdzić i podzielić się informacjami, czy działa). Wpisz jakąś popularną rasę psa. Jeśli, tak jak ja, nie wiesz jak napisać cziułała (czy jakoś tak), to wpisz bulldog. Przewiń pół ekranu. Zobaczysz „zobacz z bliska naturalnej wielkości” i tapnij w „Wyświetl w 3D”. Dla mnie mega :D mam nadzieję, że Tobie również się spodoba.

To, powiedzmy, była aplikacja. Teraz gra. Wpisz w Google „Pac-Man”. Następnie dotknij przycisku „Zagraj”. O takiego typu gry i aplikacje nam chodzi. To o nich dziś rozmawiamy. Klikasz i grasz.

Zobacz także

Naraka: Bladepoint – czy warto sięgnąć po kosztowną grę battle royale? PS Plus Extra i Premium: niektóre gry wkrótce znikną z oferty