„Among Us” dzięki oryginalnemu pomysłowi wzięło szturmem czas i serca graczy. W ostatnim tygodniu chyba wszyscy zapaleńcy elektronicznej rozgrywki zdążyli już usłyszeć o niepozornym projekcie studia InnerSloth. Chociaż tytuł ma już 2 lata, a pierwotnie na 2020 zaplanowana była jego kontynuacja, dopiero teraz przeżywa największą falę zainteresowania.
Gra „Among Us” to gra, w której grupa użytkowników trafia na statek kosmiczny. Pojazd wymaga ciągłego wykonywania zadań – łączenia zerwanych kabli, przełączania odpowiednich dźwigni, dbania o szczelność poszycia, czy śledzenia wyników poszczególnych badań. Sęk w tym, że wszystko to utrudnia ukrywający się pośród ekipy Impostor. Wygląda jak pozostali i udaje, że ma te same cele, ale w rzeczywistości marzy o rozszarpaniu każdego pojedynczego gracza. Załoga ma świadomość, że ktoś pośród nich ma niecne zamiary. Wypełniając swoje obowiązki, przygląda się więc bacznie poczynaniom pozostałych kosmicznych podróżników. Gdy tylko Impostor popełni błąd, wystarczy zwołać zebranie i wystrzelić go w przestrzeń. Niestety, o tym, czy dany gracz był Impostorem, można przekonać się dopiero post factum. A błędy są przecież rzeczą ludzką…
Dlaczego „Among Us” jest popularne?
Gdyby dało się to dokładnie opisać, można by też ten sukces powtórzyć, a jak wiemy – pewności sukcesu nie ma nigdy. Możemy tylko przypuszczać, że na ogromną popularność „Among Us” wpłynął oryginalny pomysł i nowatorska, choć czerpiąca z klasycznych rozwiązań, mechanika. Niemałe znaczenie ma też z pewnością fakt, że z powodu społecznej izolacji wielu osobom brakuje spędzania czasu z innymi ludźmi – dopiero gdy twórcy „Among Us” za sprawą sugestii użytkowników dodali do tytułu tryb online, popularność gry wystrzeliła, osiągając kosmicznie wysokie wyniki. Zdeklasowała nawet hit ostatnich miesięcy – „Fall Guys”, które również celowało w odbiorców nastawionych na rozrywkę grupową. Innymi słowy odpowiedź na pytanie, dlaczego „Among Us” jest popularne, brzmi: bo wstrzeliło się odpowiednim targetem w odpowiedni moment.
Kiedy „among Us 2”?
Premiera „Among Us 2” została oficjalnie odwołana. Twórcy zapowiedzieli, że wszystkie zaplanowane na potrzebę kolejnej odsłony rozwiązania zostaną po prostu włączone do „Among Us”, więc nie ma nad czym płakać.
„Among Us” – jak pobrać?
„Among Us” jest aktualnie dostępne w wersji na Androida i PC. Bez problemu pobierzemy jest ze Steama za ledwie kilkanaście (17) złotych. „Among Us” na smartphone’y jest za darmo.
„Among Us” – jak grać?
Po uruchomieniu rozgrywki gracz zostaje losowo przydzielony do jednej z ról – członka załogi lub impostora. Celem tego pierwszego jest przetrwać, wykonywać zadania i ostatecznie (w porozumieniu z innymi graczami) wytypować, kto jest impostorem. Technicznie robi się to wszystko, klikając myszką w miejsce akcji (ruchu lub interakcji z obiektem) oraz prowadząc rozmowy z resztą ekipy. Aktywności na planszy przerywane są zebraniami – zwoływanymi przez naciśnięcie przycisku awaryjnego lub automatycznie po znalezieniu ciała członka załogi. Gra ma wbudowany czat tekstowy, który aktywuje się po zwołaniu zebrania, jednak warto zgromadzić swoją ekipę i umówić się np. na Discordzie. Wymagana jest jednak wtedy dyscyplina i brak rozmów w fazie gry. Na drodze głosowania (klika się na identyfikator podejrzanego) typuje się, kto ma zostać wyrzucony ze statku.
Rolą impostora jest wybicie członków załogi tak, by inni nie zorientowali się, że to akurat on jest odpowiedzialny za zbrodnie. Ułatwia mu to możliwość przemieszczania się szybami wentylacyjnymi, sabotowania działania statku (psuciu jego najważniejszych funkcji, co zignorowane przez graczy po prostu ich uśmierca i daje wygraną impostorowi) oraz zamykania drzwi w dowolnym sektorze statku.
Gracz, który zginie, zostaje w grze, ale nie może się odzywać, czy ogłaszać alarmu. Może za to wykonywać zadania, które pomagają członkom załogi w osiągnięciu sukcesu przez wykonanie wszystkich zadań, zanim impostor ich zabije.
„Among Us” – jak być impostorem?
Kluczem do sukcesu jest cierpliwość. Trzeba uważać, by nie dać się zauważyć w kluczowym momencie, jak dokonywanie morderstwa, czy wychodzenie z szybu (regularni gracze tego nie potrafią, więc to oczywista wskazówka). Idealny impostor musi oddalić od siebie podejrzenia. W tym celu warto udawać, że realizuje się zadania dla członków załogi. Koniecznym jest strategiczne rozplanowanie sabotażu – kiedy włącza się alarm, wszyscy gracze biegną w jego kierunku, co ułatwia napotkanie samotnego członka załogi w drodze do punktu naprawczego. Lepiej nie ryzykować z zabijaniem graczy przy alarmie, bo istnieje zbyt duże ryzyko, że do pomieszczenia wejdzie ktoś, kto też będzie chciał alarm uciszyć.
Im dłużej się gra, tym więcej możliwości działania impostora wydaje się korzystnych.
„Among Us” – jak zmienić nick?
Po wybraniu w menu gry np. rozgrywki „online” na samej górze widać nasz nick. Wystarczy na niego kliknąć, by wpisać własny. Automatycznie gra nazywa użytkownika „Player”.
„Among Us” – jak zamykać drzwi?
Kiedy jest się impostorem, zyskuje się różne opcje sabotażu, w tym zamykanie drzwi. Wystarczy kliknąć ikonkę w prawym dolnym rogu, by wyświetlić mapę statku. Na mapie widać dwa typy aktywności – przekreślone drzwi oznaczają, że po kliknięciu dane pomieszczenie zostanie odcięte. Pozostałe ikonki to opcje sabotażu związane z danym pomieszczeniem, np. odcięcie tlenu czy przegrzanie reaktora.
„Among Us” z Discordem
Docelowo „Among Us” posiada czat pisemny do komunikowania się w momencie typowania impostora. Gdy gramy ze znajomymi warto jednak skorzystać z czatu głosowego. Na np. Discordzie wystarczy założyć bezpłatne konto, własny serwer i podzielić się linkiem do niego ze znajomymi. Polecam przy tym ustawić nasłuch uruchamiany klawiszem, bo inaczej w chwilach większych emocji (np. śmierci) nieświadomie daje się podczas rozgrywki wskazówki (głośno wzdychając lub przeklinając).
Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania związane z „Among Us”, których nie podpowiedział mi Wujek Google – komentarze są Wasze ;)