Firma intive, we współpracy z Grupą Ratownictwa Medycznego PCK we Wrocławiu, zaprojektowała i wykonała aplikację mobilną ułatwiającą ratownikom organizację i koordynację akcji ratowniczych – GoRescueApp. Z nowego oprogramowania będą mogły korzystać bezpłatnie także inne grupy ratownicze np. ochotnicze jednostki straży pożarnej.

Aplikacja, która została zaprojektowana z myślą o potrzebach Grupy Ratownictwa Medycznego PCK we Wrocławiu, jest obecnie testowana przez ratowników. W pierwszej fazie wykonany został tzw. MVP, czyli minimum viable product – produkt o ograniczonych funkcjonalnościach, gotowy do natychmiastowego wprowadzenia na rynek, z możliwością późniejszej rozbudowy. Na kolejnym etapie, aplikacja GoRescuerApp może być także zastosowana przez inne zespoły ratownicze np. grupy ochotniczej straży pożarnej. intive udostępni rozwiązanie w formacie otwartym, umożliwiając dalsze modyfikacje na potrzeby innych jednostek ratowniczych, a z oprogramowania można korzystać całkowicie bezpłatnie.

Jak koronawirus wpłynął na branżę GameDev?

Grupa Ratownictwa Medycznego PCK „Wrocław” jest ochotniczą jednostką poszukiwawczo-ratowniczą skupiającą ok. 30 ratowników. Od 22 lat realizuje misję niesienia pomocy podczas klęsk żywiołowych, katastrof budowlanych oraz poszukiwań osób zaginionych, a jej działalność jest przede wszystkim charytatywna. Grupa współpracuje m.in. z Państwowym Ratownictwem Medycznym na terenie Dolnego Śląska i wspiera Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy.

GoRescuerApp idealnie na obecne czasy

„Kiedy rozpoczynaliśmy pracę nad aplikacją, nie mieliśmy pojęcia, że znajdujemy się u progu poważnej epidemii, która wyjątkowo obciąży ratowników medycznych w Polsce i na świecie. Ich praca wymaga teraz jeszcze lepszej koordynacji, dlatego też mamy nadzieję, że nasze rozwiązanie szybko przejdzie fazę testów i ułatwi zespołom ratowniczym planowanie i organizację akcji”.

– powiedziała Dagmara Perlak, Senior Marketing & CSR Manager w intive oraz inicjatorka projektu aplikacji GoRescuerApp.

Funkcje aplikacji GoRescuerApp:

  • Tworzenie nowych akcji (akcji natychmiastowych/alarmowych lub wybór spośród zaplanowanych wcześniej działań, np. ochrona eventu)
  • Szczegółowy opis akcji: dzień i godzina zbiórki, typ akcji, potrzebne role (ratownik medyczny, lekarz…)
  • Zarządzanie rolami w obrębie akcji
  • Komunikacja w obrębie akcji (chat)
  • Integracja z Google Maps
  • Weryfikacja dostępności ratowników (po otrzymaniu powiadomienia, deklarują oni swoją gotowość do udziału w akcji lub jej brak, dzięki czemu koordynator otrzymuje jasny obraz sytuacji i jest w stanie szybko oszacować liczbę dostępnych członków zespołu)
  • Podgląd dostępności ratowników w czasie rzeczywistym przez koordynatora akcji (możliwe statusy: obecni, brak odpowiedzi, niezdecydowani, nieobecni)
  • Możliwość dookreślenia przedziału czasowego, w którym ratownicy mają udzielić odpowiedź – przy tworzeniu nowej akcji przez koordynatora
  • Statystyki akcji
  • Lista sprzętu na akcję oraz inwentaryzacja (w przygotowaniu)

źródło: materiały prasowe