Google wprowadza nową funkcję. Ważne pliki schowasz w Bezpiecznym folderze

Opublikowano 6.08.2020 18:54 Aktualizacja: 6.08.2020 19:18 -


Aplikacja Files by Google zyskuje nową funkcję. Użytkownicy mogą skorzystać z "Bezpiecznego folderu", w którym przechowywane będą pliki w obawie przed ich udostępnieniem lub usunięciem. 

W dobie nawoływania z wielu stron o dbanie o swoją prywatność oraz bezpieczeństwo rzadko udostępnia się swoje smartfony osobom trzecim, a nawet najbliższym. Jeśli już do tego dojdzie, to właściciel urządzenia może obawiać się o pliki, które są mu niezbędne, bądź zawierają dane, których ujawnienie lub usunięcie może narobić wiele szkód. Możecie zapytać, to po co komukolwiek udostępniać swojego smartfona, albo po co ktoś trzyma na nim ważne pliki.

Często zdarza się, że urządzenie dajemy dziecku, które przez przypadek może coś usunąć. Przechowywanie ważnych plików na smartfonie, skraca czas dostępu do nich. Żeby chronić ważne pliki przechowywane na smartfonie z Androidem przed ich udostępnieniem bądź usunięciem przez innych użytkowników niż właściciel urządzenia, Google dodaje do swojego menadżera plików nową funkcję.

walkthrough final without logo

"Bezpieczny folder" w aplikacji Files by Google

Aplikacja Files by Google pojawiła się dla użytkowników Androida w 2017 r. Teraz Google chce udostępnić w jej ramach nową funkcję o nazwie “Bezpieczny folder”. Można w nim przechowywać różnego rodzaju pliki, począwszy od dokumentów, przez zdjęcia i grafiki, na plikach audio oraz wideo kończąc. Będą one zabezpieczone czterocyfrowym kodem PIN. Podanie kodu będzie konieczne za każdym razem, kiedy użytkownik podejmie próbę dostania się do zawartości folderu, zatem przy jego opuszczaniu nie trzeba nic dodatkowo włączać, bo wszystko zostanie zablokowane automatycznie. Google wskazuje, że nawet w trakcie pracy aplikacji w tle, nikt i nic nie ma dostępu do plików znajdujących się w “Bezpiecznym folderze”.

W aplikacji Files by Google pojawił się "Bezpieczny folder"

Brak biometrycznego zabezpieczenia

Przeglądając oficjalny komunikat Google na temat wprowadzenia “Bezpiecznego folderu” nie natknąłem się na żadną informację o możliwości zastąpienia kodu PIN danymi biometrycznymi. O ile nie do końca jestem przekonany do skanerów twarzy, to odcisk palca mógłby być tutaj szybszą możliwością odblokowania. Przy ewentualnych problemach z odczytem odcisku, użytkownik mógłby podawać kod PIN, jak dzieje się to w wielu innych aplikacjach. “Bezpieczny folder” w aplikacji Files by Google został udostępniony już pierwszym użytkownikom, a kolejnym będzie pojawiał się w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Źródło: Google

Wieści z Rozładowani.pl