Google zdecydowanie ma powody do zadowolenia. 46 mld USD przychodów ostatnim kwartale minionego roku wyznaczyło 17-procentowy wzrost względem analogicznego okresu w roku poprzednim. To, co jednak zwraca największą uwagę w najnowszym raporcie finansowym giganta, to dane dotyczące YouTube. Jest to bowiem pierwszy raz w historii, kiedy to gigant zdecydował się na ujawnienie przychodów platformy.

Zarobki z reklam YouTube coraz większe

15 MILIARDÓW DOLARÓW. Tyle w ubiegłym roku Google zarobił na reklamach na platformie YouTube. Stanowi to znaczny wzrost względem 2018 roku, w którym przychody reklamowe platformy wyniosły 11 mld. USD. Rok wcześniej suma ta wynosiła „zaledwie” 8,1 mld USD.

Na ten wynik złożyło się przede wszystkim znaczne rozbudowanie produktów reklamowych platformy. Ostatnie zmiany w tym zakresie nastąpiły kilka miesięcy temu, kiedy to firma wprowadziła nowe formaty reklam, których użytkownicy nie mogą pominąć.

Oznacza to, że YouTube generuje ok. 10% rocznych przychodów spółki. Spółki, która w swoim portfolio posiada przecież dziesiątki innych komercyjnych produktów. Warto pamiętać także o tym, że mowa tu jedynie o przychodzie z samych reklam. Do tego dochodzą kolejne 3 mld USD przychodu niereklamowego, na który składają się przede wszystkim płatne subskrypcje. Liczba subskrybentów YouTube Premium i YouTube Music szacowana jest obecnie na ok. 2 miliony. Biorąc jednak pod uwagę agresywną promocję usługi Premium, wkrótce ta liczba może znacznie wzrosnąć.

Jak widać, Google zrobiło świetny interes, kupując YouTube w 2006 roku za 1,65 miliarda USD. Platforma stanowi obecnie jeden z najważniejszych produktów spółki i nic nie wskazuje na to, aby miało się to wkrótce zmienić. 


Posłuchaj nas!