Google zapłaci Apple 9 miliardów dolarów!

Ostatnio pisałem o tym, jak Apple z powodu wielkich pieniędzy uwikłało się w kolejny spór sądowy. To z pewnością wyjątkowa firma, która potrafi walczyć o swoje, co pokazała już zresztą nie raz. Tym razem firma z Cupertino wyciągnęła pieniądze od Google bez większego trudu.

Google już od dłuższego czasu płaci Apple za to, że jest domyślną wyszukiwarką w przeglądarce Safari. Po raz pierwszy wyszło to na jaw już w 2014 roku. Nieznane są dokładne kwoty i treść umowy, ale szacuje się, że roczna opłata może wynosić aż miliard dolarów. Rod Hall, jeden z analityków Goldman Sachs, dotarł do nowych informacji. Według niego w zeszłym roku pojawiły się nowe warunki umowy, które  potroiły jej wartość, co oznacza, że Google zgodziło się na opłatę w wysokości aż 3 miliardów dolarów. Co ciekawe z informacji, które posiada Rod, wynika, że w tym roku Google zwiększy opłatę do astronomicznych 9 miliardów dolarów! To nie koniec, analityk przewiduje też, że w 2019 roku opłata wzrośnie o kolejne 3 miliardy dolarów.

Dlaczego Google chce tyle płacić?

Google po prostu się to opłaca. Apple jest jednym z największych kanałów pozyskujących dla nich ruch, odpowiada też za połowę przychodów z tego tytułu. Nic więc dziwnego, że wraz ze wzrostem ruchu, Apple domaga się coraz większych opłat rocznych. Skala, z jaką wzrastają opłaty, wskazuje też, jak ważne dla Google jest utrzymanie obecnego stanu i zgoda z Apple. Urządzenia z nadgryzionym jabłuszkiem sprzedają się znakomicie, co roku zwiększa się też liczba ich użytkowników, co jest kartą przetargową Apple. Rod Hall nie podaje jednak progu opłat, którego Google nie mogłoby przekroczyć. Świadczyć to może o tym, że takiego nie przewiduje, a sam ruch ze wspomnianych urządzeń najwyraźniej rośnie w błyskawicznym tempie.

Ten układ musi też pasować Apple, które nie ma zbyt dużego wyboru. Jedynym konkurentem Google skłonnym do podobnych opłat jest Microsoft ze swoją wyszukiwarką Bing.

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Daniel Buliński

Powiązane

Czarna Lista już niebawem powróci na Netflixa. Potwierdzono 8 sezon!

Jeśli tak jak ja jesteście wielkimi fanami serialu Czarna Lista, to na pewno zastanawiacie się,…

21 lutego, 2020

Microsoft wprowadza nowe, kolorowe ikony Windows 10

Microsoft zaczyna wdrażać nowe ikony aplikacji w systemie Windows 10, które mają na celu modernizację…

21 lutego, 2020

Tronsmart Spunky Beat, czyli nazbyt dotykowe słuchawki

Tronsmart Spunky Beat to tak naprawdę moje pierwsze bezprzewodowe słuchawki douszne. Sam fakt możliwości ich…

21 lutego, 2020

Oto zestawienie najczęściej popełnianych błędów przez internautów!

Dzisiejszy dzień jest dla mnie, jako polonistki, bardzo wyjątkowy. Obchodzimy bowiem Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego,…

21 lutego, 2020

Microsoft wprowadza oprogramowanie antywirusowe na iOS i Androida

Microsoft planuje wprowadzić swoje oprogramowanie antywirusowe Defender na Androida i iOS jeszcze w tym roku. Gigant…

21 lutego, 2020

Newron EV-1 pochodzi z francuskiej przyszłości ale można już go zamawiać

Obserwując te wszystkie nowe firmy, które mają w planach elektryczne jednoślady, nasuwa mi się wciąż…

21 lutego, 2020