Bardzo interesujące wieści płyną zza wielkiej wody. Jak podają tamtejsze media, Google właśnie położyło na stół $1,2mln i stworzy przy współpracy z WordPress narzędzie o nazwie Newspack.

Google w ramach swojej inicjatywy Goolge News Initiative, w której wspiera dziennikarstwo w cyfrowej erze (idąc za sloganem z ich strony), postanowiło nawiązać współpracę z WordPress. Jej efektem ma być narzędzie o nazwie Newspack, przedstawiane przez niektóre media jako nowy, prosty system CMS.

Czym będzie Newspack?

Idea jest dość prosta, jak podaje Google – narzędzie to ma być ultra proste w obsłudze i służyć przede wszystkim dziennikarstwu lokalnemu. Idąc dalej tym tropem i zagłębiając się w detalach, Newspack ma umożliwić dziennikarzom, to co w ich pracy najważniejsze – skupienie się na ich pracy. A to w praktyce oznacza, że mają nie zaprzątać sobie głowy wszelkimi aspektami technicznymi.

Co z przyszłością twórców stron opartych o WordpPress w erze Gutenberga?

Jeśli chodzi o budżety, to Automattic, które stoi za WordPressem, wykłada na stół $1mln, a Google dorzuca kolejne $1,2mln. To, co podkreślają Ci drudzy, narzędzie to ma być stworzone przy konsultacjach z samymi zainteresowanymi, a więc dziennikarzami.

Beta Newspack powinna pojawić się już w lipcu, a zapisy do niej już są możliwe. Finalna wersja ma się pojawić jeszcze w tym roku. Dodatkowo Newspack ma mieć natywną możliwość obsługi pluginów, dedykowanych do WordPress. Czy to w praktyce oznacza, że powstanie odciążony, uproszczony do granic możliwości WordPress, zapewne hostowany na serwerach Google?

Nie sądzę by umożliwiono instalacje na własnych serwerach, bo kłóciłoby się to w jakimś stopniu z ideą Newspacka, a szkoda, bo może wyrósłby ciekawy konkurent dla samego WordPress stworzony przez… WordPress?