Większość użytkowników Google Maps z pewnością kojarzy funkcję za pomocą której możemy sprawdzić jakiego zapełnienia możemy się spodziewać w danej restauracji o określonych godzinach. Opcja ta od dłuższego czasu cieszy się dużą popularnością, jednak w przeciągu ostatnich kilku miesięcy zyskała na szczególnym znaczeniu. Wskaźniki natężenia ruchu i możliwość oszacowania w przybliżeniu, ile osób znajduje się w danej lokalizacji, stanowią przydatną pomoc w zachowaniu, jakże istotnego obecnie, dystansu społecznego. Do tego stopnia, że firma zdecydowała na rozszerzenie tej funkcji w swojej aplikacji.

W obecnej formie, informacja o wypełnieniu danego miejsca znajduje się na karcie ze szczegółami po kliknięciu na daną lokalizację w Google Maps. Wśród planowanych zmian jest wprowadzenie ich bezpośrednio do widoku mapy. W symulowanym demo jakie zostało zaprezentowane na konferencji Search On widać, jak na mapie pod nazwami poszczególnych lokalizacji pojawiają się statusy inforumujące o aktualnym natężeniu ruchu. Podobne informacje zostaną uwzględnione także w nawigacji w widoku danej trasy.

natezenie ruchu w google maps

Jednak to nie wszystko. W nowym widoku mapy będziemy także w stanie sprawdzić informacje o natężeniu ruchu nie tylko dla punktów gastronomicznych, lecz także pewnych obszarów na świeżym powietrzu. Uwzględnione mają być także m.in. plaże, parki, sklepy spożywcze, stacje benzynowe, pralnie i apteki. Pomysł wydaje się świetny nie tylko w kontekście aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Skoro od dłuższego czasu Mapy informują nas o stanie zakorkowania dróg, nie widzę powodu dla którego nie miałyby tego robić w kontekście tras dla pieszych. Funkcja może być przydatna dla osób, które najzwyczajniej w świecie chciałyby uniknąć tłumów podczas niedzielnego spaceru, porannego joggingu czy też podczas zwiedzania nowego miejsca. 

Zmiany mają pojawić się w aplikacji Map dla systemów Andoid i iOS. Niestety Google nie podaje szczegółów na temat tego kiedy możemy się ich spodziewać. Jak informuje nas oficjalny wpis na blogu firmy ma się to zdarzyć „wkrótce”.