Google usunęło wiele groźnych aplikacji ze Sklepu Play!

Google usunęło wiele groźnych aplikacji ze Sklepu Play!

Opublikowano 19.08.2019 13:21 -


Nie po raz pierwszy w sklepie Google Play dokonano czystek aplikacji, które okazały się szkodliwe dla użytkowników. Tym razem sprawa dotyczy aż 85 programów, w tym gier, edytorów zdjęć oraz wielu innych. Wśród każdej z nich eksperci od bezpieczeństwa firmy TrendMicro znaleźli ukryte narzędzie Adware, które okazało się złośliwe. Co gorsza, łączna liczba pobrań danych aplikacji wynosi aż 8 mln. Google nie mogło więc zwlekać i szybko pozbyło się kolejnych problemów.

Sklep Play już niejednokrotnie informował o szkodliwych aplikacjach, które użytkownicy systemu Android pobierali na swoje smartfony. Jakiś czas temu dotyczyło to oprogramowania szpiegowskiego, teraz kolejne aplikacje zostały zainfekowane niebezpiecznym plikiem o nazwie AndroidOS_Hidenad.HRXH. Oczywiście, aby użytkownicy mogli się przekonać czy stali się oni ofiarami, została opublikowana pełna lista szkodliwych programów. Koniecznie sprawdźcie TUTAJ, czy nie mieliście żadnej z nich na swoim smartfonie.

google store

Jak działa AndroidOS_Hidenad.HRXH?

Szkodliwe oprogramowanie, które pojawiło się w aplikacjach, jest bardzo trudne do wykrycia. Głównie ze względu na fakt, że ma ono zdolności oszukiwania wszelkich algorytmów wyszukiwania wirusów. Uruchamia on swoje działanie dopiero w momencie, kiedy skanowania zostanie zakończone, a link do aplikacji zostaje podmieniony. Żaden z użytkowników nie był w stanie odinstalować programu w sposób tradycyjny, w tym przypadku jedynym ratunkiem były ustawienia oraz Sklep Play. Mogłoby się wydawać, że jest to jakiś sposób na pozbycie się szkodliwego wirusa, twórcy jednak przewidzieli takowe sytuacje i zaprogramowali specjalne 5-minutowe reklamy, których niestety nie da się pominąć.

google play

Google szybko zareagowało na zgłoszenie

Google od razu po otrzymaniu informacji o szkodliwych aplikacjach rozpoczęło pierwsze działania. Największe problemy z niepożądanym wirusem miały starsze systemy Android niż wersja Oreo, gdzie automatycznie tworzyły się skróty od zainstalowanych aplikacji. W nowszych wersjach systemu administrator musi wyrazić zgodę na dodanie skrótu. Na szczęście usunięto wszystkie 85 zainfekowanych programów niemal w trybie natychmiastowym. Dokładnie sprawdźcie swoje smartfony czy aby na pewno wszystko z nimi w porządku.

Wieści z Rozładowani.pl

Plebiscyt DailyWeb na najlepszy sprzęt: DailyWebstery 2020 - [Zagłosuj]

Szukamy Social Media Ninja i dwóch redaktorów! [Zobacz]