Jak zapewne wiecie, gigant z Mountain View od dawna stara się troszczyć o potrzeby uczniów i studentów, między innymi za sprawą swojej usługi Google Apps dla Szkół i Uczelni. Podczas ubiegłorocznych wakacji udostępniło narzędzie edukacyjne dla nauczycieli o nazwie Classroom, pozwalające na wirtualne zarządzanie zajęciami. Tym razem jednak – z racji rozpoczynającego się kolejnego roku akademickiego – pojawiła się specjalna aktualizacja dla Google Drive, związana z edukacją.

Jak poinformował Ben Schrom z Google Apps for Education, firma ma zasszczyt zaprezentować Drive for Education – „nieskończenie ogromny, ultrabezpieczny i całkowicie bezpłatny 'plecak’ XXI wieku”. Tym samym studenci i uczniowie otrzymają bezpłatnie nielimitowaną pojemność przestrzeni dyskowej (z limitem wagi pliku maksymalnie aż 5 TB). Usługa ma działać w sposó zbliżony do wersji Drive for Work, tym razem jednak tylko studenci i wykładowcy zarejestrowani w Google Apps for Education otrzymają dostęp. Co istotne – w odróżnieniu od wersji biznesowej kosztującej od 10 dolarów miesięcznie, edukacyjna wersja dysku dla organizacji edukacyjnych działających non-profit będzie nie tylko darmowa, ale i pozbawiona reklam.

Oczywiście, jak przy każdej ze zmian ogłaszanych przez Google, także i w tym przypadku wprowadzenie jej w życie możę zająć kilka tygodni – wszak niełatwo za jednym kliknięciem powiększyć tak niesamowicie pojemność dyskową dla ponad 30 milionów studentów, którym do tej pory musiało wystarczyć „zaledwie” 30 GB.

Równocześnie z dostępem do nielimitowanego dysku Google użytkownicy otrzymają bezpłatnie dostęp do Google Vault oraz kilka innych, pomniejszych usprawnień.


Posłuchaj nas!