Google uruchamia domeny .DEV – od końca lutego za darmo!

Ciekawe wieści płynną zza oceanu. Google ogłasza, że w najbliższy wtorek uruchomi sprzedaż domen .DEV. To świetna opcja dla programistów, ale nie będzie też naturalnie żadnych przeszkód, by inni mogli kupić własną domenę .DEV. Jeśli liczycie na bardzo atrakcyjne rozszerzenie, to przygotujcie się na koszty. Jeśli po prostu liczycie na końcówkę .DEV, to po 28 lutym, będzie ona dostępna do rejestracji za darmo.

Nowe domeny, zalewają rynek już od kilku lat. Mają one stanowić formę alternatywy dla wszystkich najpopularniejszych rozszerzeń, gdzie zwyczajnie coraz trudniej jest znaleźć adres dla siebie. Oczywiście to także sposób na doskonałą promocję, marketing czy po prostu zarobek.

Google już w najbliższy wtorek uruchomi sprzedaż, która będzie podzielona na etapy. W pierwszym sorcie sprzedane zostaną najbardziej atrakcyjne rozszerzenia, za które przyjdzie zapłacić bagatela $11 500. Jeśli liczycie na krótką, np. trzyliterową domenę, to trzeba będzie przygotować sporo pieniędzy. Nie ma, co się oszukiwać, że o najbardziej atrakcyjne domeny przyjdzie bić się największym, a przynajmniej tym, dla których wydatek prawie 12 tys. dolarów, to żaden kłopot, ani wyrwa w budżecie.

Od 28 lutego domeny będą dostępne do rejestracji za darmo. Oczywiście nowym właścicielom przyjdzie za ich utrzymanie zapłacić $12 za każdy kolejny rok, ale to bardzo rozsądna cena. Nawet jeśli najpopularniejsze, najbardziej atrakcyjne rozszerzenia zostaną sprzedane w poprzedzających etapach, to na pewno znajdziecie coś interesującego dla siebie.

Polska znowu na końcu świata

Niestety by własną domenę .dev zdobyć, trzeba się nieco nagimnastykować. Usługa Google Domain, w ramach której będzie możliwości rejestracji .DEV, nie jest oficjalnie dostępna w naszym kraju. Jeśli więc będziecie próbowali ją zarejestrować, otrzymacie komunikat, że sprzedaż w Polsce nie jest wspierana.

W takiej sytuacji pozostaje poprosić rodzinę, czy znajomego, żeby taką domenę kupił za nas (adres rozliczeniowy musi być z jednego z poniższych krajów):

 • Australia
 • Brazylia
 • Kanada
 • Francja
 • Indie
 • Indonezja
 • Włochy
 • Japonia
 • Meksyk
 • Holandia
 • Hiszpania
 • Tajlandia
 • UK
 • USA
 • Wietnam

Jak zwykle, lekko nie mamy, ale gra wydaje się warta zachodu. Jestem ciekawy także, jakie smaczne domeny będą wypływać już po pierwszym etapie, domen najdroższych. Duzi gracze z pewnością nie pozostawią takiej okazji bez odzewu. Stawiam, że np. apple.dev będzie zarejestrowana już po najbliższym wtorku.

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Sebastian Łubik

Powiązane

Pure StreamR Splash – sprytny głośnik z radiem i niezłym basem

Kilka trybów głośnika Bluetooth zamkniętych w niewielkiej obudowie zazwyczaj oznacza kompromisy. Mam wrażenie, że w…

27 maja, 2020

Statystyki stron poszybowały w dół. Winne może być Google

Wielu wydawców odnotowało w ostatnich tygodniach spadek liczby odsłon i użytkowników w swoich serwisach. Wszystko…

27 maja, 2020

Jest! Oficjalna lista nowości na Netflix na czerwiec

Zawsze pod koniec miesiąca z niecierpliwością wyczekują oficjalnej zapowiedzi premier Netflixa na miesiąc następny. Podobnie…

27 maja, 2020

W Krakowie będzie więcej elektrobusów od Solarisa

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie podpisało umowę na zakup 50 Solarisów Urbino 18 electric.…

27 maja, 2020

Chcesz być hipsterem? Nie z iPhonem, to najpopularniejszy model na świecie

W pierwszym kwartale 2020 roku Apple pobił rekordy sprzedaży iPhone 11. Według danych Omdia na…

27 maja, 2020

Xiaomi Mi Band 5 będzie potrafił jeszcze więcej. Amazon Alexa, pulsoksymetr i śledzenie cyklu menstruacyjnego to nie wszystko

Co raz więcej wiemy o nadchodzącej, nowej odsłonie smartopaski od Xiaomi. Xiaomi Mi Band 5…

27 maja, 2020