Google wprowadza właśnie na rynek szybkie i potężne narzędzie dla programistów. Flutter 1.0 pozwala tworzyć aplikacje jednocześnie na różne platformy – iOS i Android. Wczoraj, tj. 4 grudnia Google zorganizowało specjalne wydarzenie „Flutter Live” w Londynie. Internetowy gigant ogłosił tam, że udało się opublikować pierwszą, stabilną wersję Flutter 1.0. Jak to w przypadku Google bywa – framework dostępny jest za darmo.

Idea stworzenia takiego narzędzia jest prosta i klarowna: pomoc programistom tak, aby mogli tworzyć wieloplatformowe aplikacje z jednego kodu źródłowego. Jak wiadomo tego typu rozwiązania nie są czymś nowym, ale Flutter 1.0 – jak twierdzą twórcy – charakteryzuje się szybkością i komfortem użytkowania. Aplikacje tworzone za pomocą Flutter kompilują się natywne (do 32-bitowego lub 64-bitowego kodu ARM zarówno na Androida, jak i iOS). Daje do praktycznie nieograniczone możliwości programistom, a czas ich pracy znacznie się skróci. Beta-testerzy docenili także interfejs użytkownika, zwracając uwagę na minimalizm i prostotę. Google natomiast dodaje, że użytkownik ma kontrolę nad niemalże każdym pikselem ekranu.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Flutter już ma fanów

Mimo, że narzędzie jest stosunkowo nowe to korzystają już z niego dość poważni gracze. Framework jest wykorzystywany chociażby do reklam Google – Adsense. Zewnętrzne firmy również chwalą się testowaniem Fluttera: Groupon, Capital One czy Alibaba.

Google wprowadza nowy nagłówek w wyszukiwarce

Futter 1.0 jest dostępny do pobrania tutaj. Google pomaga oczywiście wdrożyć się w narzędzie i udostępnia obszerną dokumentację. Znajdziemy w niej także porady jak przesiąść się z innych frameworków na Flutter 1.0. Wszystko wskazuje na to, że Google wykorzystało niszę (zresztą nie pierwszy raz) i zaproponowao dla tych, którzy potrzebowali podobnego rozwiązania. Jaka będzie przyszłość Fluttera? To na pewno projekt rozwojowy, a jego wersja 1.0 i tak już daje olbrzymie możliwości.