Google wykorzystuje możliwości, jakie pojawiły się wraz z systemem iOS 14. Do wcześniej istniejących widgetów z aplikacji Google dołączają nowe, tym razem z YouTube Music oraz Zdjęć Google.

Wydany przez Apple system iOS 14 wreszcie przyniósł nowości, których naprawdę oczekiwali użytkownicy. Mam tu na myśli możliwość ustawienia własnej aplikacji domyślnej do przeglądania stron internetowych oraz zarządzania mailami. Niestety iOS ma z tym ponownie problemy, które początkowo zostały rozwiązane w wersji 14.0.1, ale wróciły z 14.1. Oprócz tej nowości użytkownicy iPhone’ów mogą przypinać w aplikacji Wiadomości najważniejsze dla nich czaty. Ponadto iOS 14 pozwala na ustawienie widgetów na głównym ekranie, co bardzo dobrze znają użytkownicy Androida. Wraz z nastaniem tej nowości rozpoczął się istny wysyp aplikacji, które pozwalają dodawać swoje widgety. Google również nie próżnowało i zaraz po premierze nowej wersji iOS pojawił się ciekawy widget z dostępem do wyszukiwarki, Obiektywu Google, wyszukiwania głosowego, a także uruchomienia trybu incognito.

widget zdjecia google ios14

Nowe widgety od Google dla iOS 14

Teraz Google wydaje kolejne widgety i prezentują się one równie ciekawie. Pierwszy z nich pochodzi z aplikacji Zdjęcia Google. Jak podaje firma, widget prezentuje zdjęcia z biblioteki w aplikacji, bazując na funkcji Wspomnienia. Oczywiście widget dostępny jest w trzech rozmiarach, aby dopasować się do oczekiwań użytkowników. Drugim udostępniony widget pochodzi z aplikacji YouTube Music. Pozwala on na zarządzanie odtwarzanymi utworami bezpośrednio z głównego ekranu, bez konieczności przechodzenia do pełnej aplikacji. Żeby móc skorzystać z tych widgetów niezbędne będzie zainstalowanie aplikacji, odpowiednio Zdjęcia Google oraz YouTube Music. Po ich ściągnięciu z App Store nowe widgety powinny pojawić się na liście obok wcześniej istniejących.

widget youtube music ios14

Chrome i Gmail jako aplikacje domyślne

Wraz z promowaniem nowych widgetów, Google zachęca do ustawienia Chrome jako domyślną przeglądarkę oraz Gmail jako klienta poczty. To trochę niefartowne, ale akurat nie przez Google, a przez Apple. Ustawienie aplikacji domyślnej bowiem znowu ma problemy.

Jak się okazuje, iOS nie po drodze jest z domyślnymi aplikacjami ustawionymi przez użytkownika. Po aktualizacji do wersji 14.1 znowu przywracane są standardowe ustawienia, o czym informuje The Verge. Portal powołuje się na wpis Davida Clarke na Twitterze. Dołączył on nagranie, na którym widać, że ustawionego ma Gmaila jako domyślnego klienta poczty. Po przejściu do App Store i wykonaniu aktualizacji aplikacji system przywraca ustawienie Mail.app jako główną apkę do obsługi poczty.

Źródło: Google