Google na swoim blogu podzieliło się bardzo interesującymi informacjami. Mieli odeprzeć największy atak typu DDoS w historii. Jego skala w piku szacowana jest na 398 milionów RPS (requests per second). Robi wrażenie, prawda?

Google poinformowało na swoim blogu o ostatnio przeprowadzonym ataku DDoS na swoją infrastrukturę. Sprawa jest o tyle interesująca, że zeszłoroczny, największy atak tego typu na infrastrukturę Google miał być największym atakiem w historii. Ten ostatni był od ubiegłorocznego kilkukrotnie większy, a więc skala jest tutaj ogromna.

Google otrzymało niespełna 400 mln żądań per sekunda (RPS, request per second), które miały zakłócić działanie ich usług. Jak dumnie twierdzą, skutecznie odparli atak, a działanie ich infrastruktury nie zostało przerwane. Udostępnili nawet wykres, który prezentuje, jak atak rozłożył się w czasie:2023 worlds largest peak graph.max 1467x824 1

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że Google bardzo zgrabnie przestawiło skale tej próby, bo liczba requestów przez nich obsłużona w ciągu tych kilkudziesięciu sekund, jest większa niż miesięczna (sierpień 2023) oglądalność Wikipedii!

Sposobem tak rozległy atak, wedle ustaleń Google miała być technika Rapid Reset wykorzystaniem protokołu HTTP/2. Jak podkreśla Google, analizują całą sytuację wraz ze swoimi partnerami.

Czym jest atak DDoS?

Distributed Denial of Service (DDoS) – Atak polega zwykle na przeciążeniu aplikacji serwującej określone dane czy obsługującej danych klientów (np. wyczerpanie limitu wolnych gniazd dla serwerów FTP czy WWW), zapełnienie całego systemu plików tak, by dogrywanie kolejnych informacji nie było możliwe (w szczególności serwery FTP), czy po prostu wykorzystanie błędu powodującego załamanie się pracy aplikacji. W sieciach komputerowych atak DoS oznacza zwykle zalewanie sieci (ang. flooding) nadmiarową ilością danych, mających na celu wysycenie dostępnego pasma, którym dysponuje atakowany host. Niemożliwe staje się wtedy osiągnięcie go, mimo że usługi pracujące na nim są gotowe do przyjmowania połączeń.(źródło: Wikipedia)

Po więcej technikaliów ataku i metody odsyłam Was do artykułu na blogu Google.