Jak co roku Google udostępnia swoje top listy wyszukiwania. Możemy przejrzeć najpopularniejsze hasła z podziałem na kraje, a także globalne, światowe trendy. Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie najczęściej wyszukiwanym hasłem była tematyka tegorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

Polskie TOP 10 haseł w wyszukiwarce Google w 2018 roku

Sport, muzyka i polityka zajmują miejsca na podium w naszym kraju. Na pierwszym miejscu hasło „Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018” nie są zaskoczeniem, gdyż to bez wątpienia sportowe wydarzenie kończącego się właśnie roku. Drugie miejsce zajmuje przedstawiciel branży muzycznej – hasło „Avicii”. Na trzecim, rzekłbym medalowym miejscu, znalazło się hasło z tematyki z całą pewnością niemedalowej, czyli z polityki: „Wybory samorządowe 2018”. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w polskim TOP 10, znalazły się aż dwie pozycje z nazwiskami osób, które odeszły w tym roku – Kora Jackowska i Tomasz Mackiewicz.

R E K L A M A

TOP 10 Polska:

 1. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018
 2. Avicii
 3. Wybory Samorządowe 2018
 4. Tomasz Mackiewicz
 5. About You
 6. Kora Jackowska
 7. Korona królów
 8. Kler
 9. Nanga Parbat
 10. Meghan Markle

Google opublikowało oczywiście także inne Topy, z podziałem na kategorie. Z ciekawszych można wymienić kategorię „Ludzie”. Tutaj króluje obecny w ogólnej liście – Avicii, który zmarł w kwietniu bieżącego roku. Interesująca jest także kategoria „Ile…?”. Hasła mogą mocno zaskakiwać. I tak najczęściej wyszukiwaliśmy „Ile palców ma koń?”, „Ile do wakacji?” czy „Ile skrzydeł ma motyl?”. Patrząc na te hasła, jestem pełen wiary i nadziei w naszą młodzież 😉. Polacy zastanawiali się także często nad hasłami z kategorii „Co to jest…?”. Tutaj pierwsze miejsce dzierży „Co to jest RODO?”, a na drugim „Co to jest niepodległość?”.

Google wprowadza nowy nagłówek w wyszukiwarce

Globalny TOP 10 haseł w wyszukiwarce Google w 2018 roku

Pierwsza „dwójka” jest taka sama jak ta w naszym kraju: „World Cup” i „Avicii”. Świat niestety nie szukał zbyt często informacji na temat naszych wyborów samorządowych, bo na trzecim miejscu mamy „Mac Miller”. Tuż za podium plasuje się zmarły nie tak dawno, Stan Lee. Dalej między innymi także zmarli w tym roku – Anthony Bourdain czy Stephen Hawking.

TOP 10 Świat:

 1. World Cup
 2. Avicii
 3. Mac Miller
 4. Stan Lee
 5. Black Panther
 6. Meghan Markle
 7. Anthony Bourdain
 8. XXXTentacion
 9. Stephen Hawking
 10. Kate Spade

W podkategoriach podobnie jak w Polsce tak i na świecie jest ciekawie. W kategorii „Ludzie” – brak Avicii w pierwszej dziesiątce. Swoją drogę trochę to dziwne, że jest on w ogólnej, a już jako „człowiek” – nie jest brany pod uwagę.  Tutaj pierwsze miejsce dla hasła „Meghan Markle”. Kategoria „Seriale” ma wielkiego zwycięzcę – „延禧攻略”, trzecie miejsce dla „บุพเพสันนิวาส”, a pechowe, czwarte dla – mojego faworyta – „मोटू पतलू”.

Są oczywiście jeszcze inne kategorie, a w nich wiele więcej pozycji niż wymieniłem powyżej. Aby przejrzeć wszystkie pozycje, wystarczy wejść na specjalną stronę, przygotowaną przez Google. Możemy tam wybrać kraj bądź przeglądać listy globalne.