W związku z 15 urodzinami Google Trends opublikowano krótkie zestawienie najciekawszych zapytań użytkowników właśnie w tej usłudze. Oczywiście tych sprzed 15 lat, porównując je do tego, czego użytkownicy Google Trends szukają teraz. Szkoda, że są tylko cztery kategorie, ale i tak smaczków nie zabraknie.

Google Trends w pierwszej swojej odsłonie było częścią Google Labs, a to w praktyce oznacza, że projekt był na swój sposób eksperymentem, który dość szybko przerodził się w pełnoprawną usługę. Zasada działania tego narzędzia jest dość prosta. Pokazuje ono w zagregowany sposób czego wyszukują aktualnie internauci. W ten sposób dzieli wyszukiwania kategoriami tematycznymi, a także z konkretnym obszarem geograficznym. To w praktyce daje możliwość sprawdzenia, co dzisiaj „grzeje” Internet.

Google Trends obchodzi 15 urodziny

Usługa Google Trends, uruchomiona w 2006 roku, właśnie obchodzi swoje 15 urodziny. Google z tej okazji postanowiło przygotować grafikę porównującą zachowania internautów. Dokładniej – to, czego wyszukują teraz i wyszukiwali kiedyś. Mamy porównanie tego, co powodowało największą liczbę zapytań w 2006 roku w stosunku do tego, co w Internecie wzbudzało największe zainteresowanie

Grafika została podzielona tylko na 4 kategorie, a to wielka szkoda, bo aż prosiło się, by sprawdzić co „grzało” w 2006 roku np. w technologii. Nie da się ukryć, że w 2021 Olivia Rodrigo wygrała wszystko w kategorii tekstów piosenek, a ja będę ignorantem i powiem, że nie mam pojęcia kim jest ta pani. Bliższe (może nie sercu, ale świadomości) jest mi zestawienie z 2006.

Google Trends 2006
Tak wyglądało Google Trends w 2006 roku. Źródło: Tech Crunch

Patrząc na aktorów i pojawienie się Olivii, wychodzi na to, że to musi być śpiewająca… aktorka? Nie ma to znaczenia, bo Oprah w 2006 wygrała wszystko. Do ciekawej sytuacji dochodzi w kategorii show telewizyjnych, gdzie „Big Brother”, zarówno w 2006 jak i w 2021, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W kategorii gier to dla mnie dość zdumiewające: jak to „Tetris”, jak to „Sonic”?!

Pełna infografika poniżej. Sto lat, Google Trends!

Google Trends infografika 2006 vs 2021


Posłuchaj nas!