Pandemia koronawirusa spowodowała lockdown w wielu dziedzinach życia. W takich sytuacjach, oprócz walki z samym wirusem, ważna staje się sprawdzona i rzetelna informacja. Dlatego też Google testuje w Google News lokalne wiadomości dotyczące COVID-19.

Niestety źle się dzieje na świecie z uwagi na pandemię koronawirusa. Jednak wszyscy starają się z nią walczyć, a także żyć w nowej rzeczywistości obarczonej licznymi obostrzeniami. Po okresie lockdownu wielu dziedzin życia przyszedł czas, w którym część z nich ulega “odmrożeniu”. Aby móc się dostosować do odradzającego się świata, potrzebny jest dostęp do bieżących, rzetelnych informacji. Z takiego założenia wychodzi Google, które w ramach aplikacji Google News testuje lokalne wiadomości dotyczące pandemii, a także funkcjonujących w związku z nim restrykcji, a jednocześnie ich znoszeniem.

R E K L A M A

Nowa sekcja w Google News

Google News podjęło współpracę z The Raleigh News & Observer, NOLA.com, CBS Chicago, Oregon Live i Gothamis w celu dostarczania w 21 regionach Stanów Zjednoczonych oraz Kanady lokalnych wiadomości na temat polityki, aktualnych wytycznych, godzin otwarć lokalnych biznesów, szkół, a także społeczności w związku z COVID-19. Google chce pokazać użytkownikom aplikacji, jak aktualnie funkcjonuje lokalne otoczenie, a także pomóc je zrozumieć. Wśród aktualizacji bieżących informacji, użytkownicy będą mogli także sprawdzić, jaka jest sytuacja lokalnej infrastruktury medycznej, transportu publicznego, a także wydarzenia i organizacje pomocy dla rodzin w potrzebie. Wszystkie te informacje będą wyświetlane w specjalnej sekcji w aplikacji.

Informacje także w Asystencie Google

Ponadto, Google pracuje także nad ułatwieniem wyświetlania lokalnych wiadomości w wyszukiwarce oraz Asystencie Google. W wyszukiwarce, oprócz karuzeli ogólnych informacji na temat koronawirusa, czy też najświeższych newsów, pojawi się sekcja dotycząca lokalnych wiadomości. Google informuje, że taka opcja dostępna jest już w ponad 30 krajach. Ułatwieniem w znalezieniu lokalnych informacji na temat koronawirusa ma być też reagowanie Asystenta na zapytania w tym zakresie, które mogą być odtwarzane na głośnikach wspierających funkcjonowanie samego Asystenta Google. Funkcja ta dostępna jest aktualnie w Stanach Zjednoczonych.

Uważam, że to bardzo dobry ruch ze strony Google. Dostęp do najważniejszych informacji, pozwala użytkownikom być na bieżąco z sytuacją, która ich otacza. Nie można zapominać tutaj także o aspekcie lokalności, bowiem łatwiej się zorganizować i funkcjonować, gdy posiada się wiedzę na temat zakresu i czasu działalności instytucji, ośrodków zdrowia, biznesu, czy transportu publicznego.

Autorem artykułu jest Jarosław Konstantynowicz.

Źródło: Google