Kolejny dowód na to, że sztuczna inteligencja to przyszłość technologii.

Jeśli mieliście problem z niską jakością zdjęć, to na pewno drażniły Was wszelkiego rodzaju narzędzia do ich poprawy. Były to śmieszne programiki, które faktycznie nie poprawiały zbyt wiele, a już na pewno nie tyle, co ostatnio zaprezentowało Google.

Ich narzędzie do skalowania zdjęć oparte jest na uczeniu maszynowym. To właśnie AI działa w ten sposób, że z bardzo kiepskiej jakości fotografii potrafi wyciągnąć prawdziwe cuda. I nie jest to suche stwierdzenie, wystarczy zobaczyć przykłady, które właśnie pojawiły się w sieci. Możliwości robią fenomenalne wrażenie.

R E K L A M A

Narzędzie Google w znakomity sposób skaluje zdjęcia

Google podzieliło się swoimi osiągnięciami na swoim blogu, w tekście „High Fidelity Image Generation Using Diffusion Models„. W tekście zaprezentowano sposób działania algorytmu, a także przedstawiono jego możliwości.

Sztuczna inteligencja jak widać potrafi z pliku 64x64px wyciągnąć dobrej jakości fotę ro rozdzielczość 1024x1024px, gdzie detale są widoczne od razu. Robi wrażenie? Od tego właśnie jest uczenie maszynowe i analiza milionów materiałów przez AI.

SR3 to model dyfuzji super-rozdzielczości, który pobiera jako dane wejściowe obraz o niskiej rozdzielczości i buduje odpowiedni obraz o wysokiej rozdzielczości z czystego szumu. Model jest uczony pod kątem procesu przetwarzania obrazu, w którym szum jest stopniowo dodawany do obrazu o wysokiej rozdzielczości. Następnie uczy się, jak odwrócić ten proces, stopniowo usuwając szum, aby osiągnąć docelowy wygląd dzięki wskazówkom wejściowego obrazu o niskiej rozdzielczości.

-czytamy na blogu Google.

google scaled

W skrócie: aby polepszyć zdjęcie trzeba najpierw je porządnie „zaszumić”, tworząc detale i brakujące piksele. Następnie wchodzi „odszumianie”, które poprawia ostrość zdjęcia i szczegółowość.

Narzędzie jest stale rozwijane, a uczenie maszynowe trwa w najlepsze. Google testuje możliwości programu, a my śledzimy postępy.