Jedna, by wszystkimi rządzić. Wtyczka do WordPress od Google już jest dostępna do instalacji. Dzięki niej w jednym miejscu możemy zobaczyć sporo przydatnych danych o naszej witrynie.

Prawię rok od zapowiedzi światło dzienne ujrzało narzędzie, które przydatne będzie zarówno dla użytkowników zaawansowanych, jak i tych początkujących. Google Site Kit zapowiedziane zostało w grudniu zeszłego roku, o czym pisał wtedy Przemek:

Google tworzy wtyczkę do WordPress z funkcjami Analytics, Search Console i innymi

Co się zmieniło od czasu zapowiedzi? Poza tym, że już jest, to niewiele. Dostarczyli to, co obiecywali. Już nie trzeba będzie krążyć po kilku innych zakładkach, aby dowiedzieć się więcej o naszych odwiedzających, czy o tym, co poprawić w naszej witrynie. Site Kit oferuje dane z:

  • Search Console
  • Analytics
  • PageSpeed Insights
  • AdSense

Chyba żadnego z wyżej wymienionych narzędzi nie trzeba nikomu przedstawiać. Każde może dać ogromną wartość w zależności od tego, do czego naszej witryny używamy. Narzędzie jest przydatne dla nietechnicznego właściciela strony, który chce zrozumieć, co się na niej dzieje. Dla developera, ponieważ jest w stanie dowiedzieć się, co zoptymalizować, aby było jeszcze lepiej, a wyniki w wyszukiwarce były lepiej widoczne. AdSense — dla członków agencji w kokpicie WordPress może okazać się sprzymierzeńcem. Na pewno dla RAMu na komputerze, ponieważ będziemy potrzebować mniej zakładek, aby zobaczyć te same dane.

Nowe funkcje w site kit?

No właśnie. Site Kit nie dodaje żadnej nowej funkcji do wcześniej wspomnianych usług. Jego siła drzemie w tym, że łączy te dane w jednym miejscu i to bez wychodzenia z domu kokpitu.

Google chwali się na swojej stronie, że instalacja jest bezproblemowa i składa się z trzech prostych kroków. Kolejne usługi możemy włączać w miarę potrzeb. Ciekawią mnie raporty generowane przez to narzędzie. Będzie ono miało dostęp do 4 dość sporych źródeł danych. Ciekawe, jak je ze sobą połączy.

Prowadzisz WordPressa i przyda Ci się analityka? Sprawdź SiteKit od Google.