Google Search Console, prosta video-instrukcja dla webmasterów

Google Search Console, prosta video-instrukcja dla webmasterów

Opublikowano 28.11.2017 13:42 - 2


Posiadasz własną stronę internetową? A może założyłeś własny sklep i narzekasz na brak klientów z Internetu? Niezależnie od tego czy generujesz dużą bądź małą ilość klientów za pośrednictwem własnej strony, powinieneś zainteresować się narzędziem dla webmasterów od Google.

Lekceważąc potencjał tego narzędzia oraz instrukcje Google odnośnie własnej strony możesz stracić cenny potencjał, jaki może wypracować Twój serwis w organicznych wynikach wyszukiwania. Naturalne wejścia z wyszukiwarki są najtańszym źródłem pozyskiwania ruchu oraz klientów. Widoczność swojej strony w wyszukiwarce można zwiększyć dzięki instalacji narzędzia Google Search Console oraz zastosowania wskazówek Google odnośnie własnej strony.

Po co instalować Google Search Console?

Google Search Console powinno zostać zainstalowane dla każdej nowo założonej domeny internetowej. Dzięki temu można uzyskać cenne informacje od Google o rzeczywistym stanie witryny.

Przykład

Twoja strona www została zaatakowana przez hakerów. Narzędzie GSC może powiadomić Cię o karach od Google ze wskazówkami, w jakich obszarach strony istnieją luki w zabezpieczniach. Oczywiście po wyeliminowaniu wszelkich dziur w zabezpieczeniach można odwołać serwis od kary, prosząc Google o ponowną weryfikację.

Najważniejsze funkcje Google Search Console o których warto wiedzieć:

  • Wiadomości od Google odnośnie Twojej witryny.
  • Analityka wyszukiwania zawierająca monitoring 999 unikalnych słów kluczowych.
  • Wykaz niedziałających stron z kodem błędu 404 oraz błędy serwera.
  • Pobierz jako Google, funkcja umożliwiająca zgłoszenie nowej strony do indeksu Google w kilka minut.
  • Ręczne działania informujące o karach Google głównie za SPAM manipulujący rankingiem wyszukiwarki.
  • Tester pliku robots.txt.

Proces instalacji Google Search Console

Istnieje kilkanaście sposobów instalacji GSC. Najprostrzym sposobem jest wgranie specjalnie przygotowanego pliku Google na serwer strony lub umieszczenie meta tagu weryfikacyjnego od Google w sekcji head strony

internetowej.

Zobacz instrukcję

Jak krok po kroku zainstalować Google Search Console?

Wiadomości od Google

Google udostępnia w panelu GSC, tzw. skrzynkę odbiorczą od Google z powiadomieniami odnośnie stanu witryny. Wiadomości od Google możesz monitorować także na mailu, gdzie został założony GSC.

Przykładowe powiadomienia:

  • Monitorowanie ruchu z wyników wyszukiwania Google.
  • Przyrost stron z kodem błędu 404.
  • Informacja o nałożeniu kary ręcznej od Google.

Zobacz instrukcje

Powiadomienia od Google dla webmastera.

Analityka wyszukiwania

Analityczny moduł GSC umożliwiający weryfikację widoczności strony pod kątem słów kluczowych, zapytań na jakie rankuje witryna w Google. Analityka prezentuje maksymalnie 999 unikalnych fraz kluczowych wraz z ilością

kliknięć, wyświetleń, CTR oraz średniej pozycji frazy kluczowej w Google. Analityka wyszukiwania oferuje darmowy monitoring słów kluczowych za ostatnie 28 dni, ale można także zobaczyć analitykę zapytań za ostatnie 90 dni.

Zobacz instrukcję

Jak korzystać z zasobów analitycznych GSC?

Błędy 404

Strony z kodem 404 to niedziałające adresy, które zostały usunięte z serwisie. Wywołuje to niepożądane zjawisko uszczuplania ilości zindeksowanych stron oraz wycięcia widoczności wielu słów kluczowych z organicznych wyników wyszukiwania. Google Search Console prezentuje strony 404, które warto przekierować 301.

Zobacz instrukcję

Listing stron niedziałających z kodem 404.

Pobierz jako Google

Moduł umożliwiający błyskawiczne dodanie nowej strony do indeksu wyszukiwarki Google. Proces zgłoszenia nowej strony trwa zazwyczaj kilku minut, a czasami nawet kilka sekund.

Zobacz insrukcję

Jak krok po kroku dodać stronę do Google?

Ręczne działania

Moduł prezentujący informacje o wszystkich możliwych karach od Gogole, które mogą zostać nałożone na stronę. Zazwyczaj filtry od Google dostaje się za SPAM w postaci linków przychodzących. Kary od Google powodują

częściową lub całkowitą utratę widoczności w Google, co automatycznie eliminuje świeży dopływ nowych klientów z wyszukiwarki. Zazwyczaj jedynym rozwiązaniem w przypadku osoby nie znającej się na pozycjonowaniu stron jest współpraca z agencją SEO w zakresie zdjęcia kary od Google i rozszerzenie działań SEO.

Zobacz instrukcję

Gdzie szukać ręcznych kar od Google?

Tester pliku robots.txt

Robots.txt jest plikiem zawierającym wykaz instrukcji dla robotów sieciowych. W tym pliku można całkowicie przypadkowo wyindeksować stronę z wyszukiwarki Google. Tester pliku robots.txt pozwala sprawdzić, czy strona

jest dostępna dla robota Google – Googlebota. Jeżeli nie jest dostępna, wówczas warto zgłosić się do specjalistów SEO lub webmastera, który tworzył stronę www.

Zobacz instrukcję

Testowanie pliku robots.txt.

Autorem artykułu jest Paweł Duda, Specjalista SEO, projektmarketing.pl

Wieści z Rozładowani.pl