Google rozwija wyszukiwanie głosowe w mobilnej wersji Chrome

Google rozwija wyszukiwanie głosowe w mobilnej wersji Chrome

Opublikowano 29.01.2019 11:44 Aktualizacja: 29.01.2019 12:04 -


Rozwój funkcji głosowych w urządzeniach jest nieunikniony. Mamy Siri, Cortanę, czy też Asystenta Google. Nic więc dziwnego, że firmy technologiczne ciągle rozwijają swoje rozwiązania. Już od pewnego czasu, jeszcze przed Asystentem Google, wyszukiwarka Google korzystała z wyszukiwania głosowego. Teraz jednak została udoskonalona na wersje mobilne.

Funkcja pojawiła się na witrynie google.com w polu wyszukiwania. Nie jest to standardowa, kolorowa ikonka jak w wersji desktopowej. Tutaj widzimy szarą, uniwersalną ikonę mikrofonu. Funkcję znajdziemy zarówno na głównej stronie Google, ale także na stronie Odkrywaj i stronach z wynikami wyszukiwania.

Samo korzystanie z opcji wyszukiwania głosowego jest banalnie proste. Po naciśnięciu wspomnianej ikonki mikrofonu pojawi się informacja „Słuchanie”, wtedy wystarczy powiedzieć wyszukiwane hasło. Następnie otrzymamy wyniki wyszukiwania. Oczywiście wcześniej aplikacja poprosi o dostęp do mikrofonu, jeśli wcześniej takiej zgody nie daliśmy. Bez problemu otrzymamy odpowiedzi na wyszukiwane zagadnienia, czy też zadając pytania, na przykład: „Która jest godzina?” czy „Kto jest prezydentem Polski?”.

Sam się dziwię, że dopiero po takim czasie ta funkcja trafia na urządzenia mobilne. Z drugiej jednak strony można powiedzieć, że lepiej późno, niż wcale. Opcja ta, z całą pewnością ułatwi korzystanie z wyszukiwarki w momencie, kiedy niekoniecznie mamy możliwość pisania na klawiaturze ekranowej.

3 - 5 Sep 2020
Jesteśmy na #IFA2020 - zobacz naszą relację