Zaledwie kilka dni temu pisałem o tym, z jaką łatwością odblokować można nowego Pixela 4. Testy pokazały, że bez problemu rozpoznawanie twarzy zdejmie blokadę, nawet kiedy mamy zamknięte oczy. Jedyną opcją było zabezpieczenie telefonu za pomocą kodu, bo czytnika linii papilarnych w Pixel 4 próżno szukać.

Sposobów na wykorzystywanie takiej luki nie trzeba długo szukać. Można sobie wyobrazić kradzież telefonu osobie nawet podczas snu i bezproblemowe odblokowanie urządzenia. Po tygodniu od premiery telefonu pojawia się oficjalna odpowiedź Google w tej sprawie.

Firma wypuszczona zostanie aktualizacja oprogramowania, ma ono zlikwidować problem, uniemożliwiając odblokowanie przy zamkniętych oczach. Sama funkcja spisuje się podobno bardzo dobrze, jest porównywalna z Face ID, które znamy z telefonów Apple. Niemniej jednak taka wpadka może nadszarpnąć wizerunek Google, chociaż fanom marki zapewne to nie przeszkadza.

R E K L A M A

Tego jeszcze nie było: rozpoznawanie twarzy w Pixel 4 odblokuje telefon, kiedy śpisz lub… nie żyjesz

Google informuje, że nowa aktualizacja pojawi się w „ciągu najbliższych miesięcy”. Konkretna data nie została podana, zatem wiele wskazuje na to, że programiści dopiero pracują nad łatką. W wypowiedzi dla Digital Trends firma dodaje:

„W międzyczasie, jeśli jakikolwiek użytkownik Pixela 4 obawia się, że ktoś może wziąć telefon i spróbować go odblokować, gdy ich oczy są zamknięte, może aktywować funkcję bezpieczeństwa, która wymagać będzie podania kodu PIN, wzoru lub też hasła. Odblokowanie Pixela 4 za pomocą twarzy spełnia wymogi bezpieczeństwa jako silny biometryczny system i może być wykorzystywane do płatności i uwierzytelniania aplikacji, w tym tych bankowych. System jest dalej odporny na ludzi zamaskowanych”.

Blokadę ekranu można włączyć, wchodząc w Ustawienia=> Zaawansowane=> Wyświetlanie ekranu blokady. Wtedy wszystkie zabezpieczenia biometryczne zostaną dezaktywowane.