AI od Google prognozuje pogodę w trybie natychmiastowym

AI od Google prognozuje pogodę w trybie natychmiastowym

Opublikowano 15.01.2020 7:53 -


Żyjemy w czasach, w których klimat gwałtownie się zmienia. Żywioły oraz ich zachowania są nie do przewidzenia, co przekłada się także na utrudnienia w prognozowaniu pogody nawet na najbliższe dni. Kilka lat temu pojawił się jednak pomysł, by za pomocą uczenia maszynowego przyswoić wiedzę na temat synoptyki i nauczyć AI rozróżniać chociażby śnieg od deszczu. Pomysł ten został niedawno przyjęty przez Google, które postanowiło podzielić się pierwszymi wynikami na swoim blogu.

Nowe badania, wykonywane przez specjalistów pokazują, że technologia Google umożliwia niemal natychmiastowe przygotowanie prognozy pogody. Prace są jeszcze na wczesnym etapie, jednak mimo to wyniki wyglądają naprawdę obiecująco! Specjaliści postanowili dokładnie opisać, w jaki sposób ich technologia jest w stanie wygenerować dokładne prognozy na podstawie obliczeń.

Wyjście poza tradycyjne prognozowanie pogody, czyli AI od Google analizuje dane

Agencje pogodowe na całym świecie mają rozbudowane i bardzo zaawansowane stacje monitorowania zjawisk. Są one w stanie mierzyć opady w czasie rzeczywistym, umożliwiają obrazowanie radarowe i wiele więcej. Jednak ocena większości składowych pogody tylko na ich podstawie może często doprowadzać do pomyłek. Poza tym czas szczegółowej analizy i generowanie bardziej skomplikowanych danych wymaga ogromnego zaangażowania oraz wnikliwości specjalistów. Działanie AI od Google ma być przede wszystkim prostsze i sprawne, a więcej na jego temat możecie przeczytać TUTAJ.

ai od google

Szybkie prognozy niezbędnym narzędziem przyszłości

Naukowcy uważają, że szybkie prognozowanie pogody jest niezbędnym narzędziem, które pozwoli nam śledzić zmiany klimatu. Dotyczy to zwłaszcza ekstremalnych warunków i nieokiełznanych żywiołów, zmieniających się praktycznie z dnia na dzień. Jeśli nie uda się analizować ich zachowań i reagować na czas, może nastać prawdziwy kryzys na całym świecie.

ai od google

Warto wspomnieć, że metody AI od Google są w stanie dać właściwy wynik w ciągu kilku minut. Wszystko za sprawą tego, iż nie próbują one modelować złożonych systemów pogodowych, lecz przewidują proste dane radarów przybliżające opady. I choć nie były to wszystkie możliwości utworzonej technologii, już w tym momencie jest ona niezawodna, a Google na pewno nas zaskoczy efektem swojej pracy.

Źródło: AI Blog Google

Wieści z Rozładowani.pl

Poszukujemy do DailyWeb dwóch redaktorów i korekty [Zobacz]

Plebiscyt DailyWeb na najlepszy sprzęt: DailyWebstery 2020 - [Zagłosuj]