Urządzenia z kategorii smart home coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Na przestrzeni lat poznaliśmy wiele ciekawych rozwiązań. Początkowo wysokie, wręcz zaporowe ceny, odstraszały. Jednak teraz konkurencja na rynku jest tak duża, że ceny są na akceptowalnym poziomie. Dlatego też coraz chętniej sięgamy po urządzenia sprawiające, że nasz dom staje się inteligentny. Dzięki temu mamy możliwość zarządzania oświetleniem, urządzeniami multimedialnymi, czy też ogrzewaniem z poziomu smartfona. Wykorzystujemy scenariusze, które sprawiają, że nawet smartfon nie jest nam potrzebny do zarządzania inteligentnym domem – określone akcje wykonują się automatycznie po spełnieniu odpowiednich warunków. Do grona urządzeń z kategorii smart home trafia właśnie nowy termostat Nest zaprezentowany przez Google.

Termostat Nest zaprezentowany przez Google

Nest znane jest już na rynku z ciekawych termostatów. Jednak najnowszy model ma być czymś zupełnie nowym, a przede wszystkim tańszym. Producent wycenił najnowszy model na 129,99 dolarów w Stanach Zjednoczonych. Za tę cenę klienci otrzymują urządzenie, którego większość funkcji znana jest już z innych rozwiązań. Mamy zatem możliwość kontrolowania temperatury ogrzewania w domu. Wiadomo, to funkcja podstawowa każdego termostatu. Nest umożliwia ponadto korzystanie z harmonogramów ogrzewania, czyli dostosowania temperatury do odpowiedniej godziny każdego dnia. Możemy przykładowo obniżać temperaturę w domu, kiedy jesteśmy poza nim i zwiększać tuż przed naszym powrotem. To też nie jest nic nadzwyczajnego, najzwyklejsze regulatory posiadały taką możliwość. Jednak tutaj wszystko wykonujemy za pośrednictwem aplikacji Dom. Nie musimy się więc nawet zbliżać do urządzenia. Co ciekawe, termostat Nest został wyposażony w fajną funkcję o nazwie Savings Finder. Urządzenie stara się jeszcze bardziej optymalizować harmonogram ogrzewania sporządzony przez użytkownika, aby znaleźć jeszcze więcej oszczędności. Bardzo wygodne może być także wykorzystanie technologii Soil. Dzięki niej termostat sprawdza obecność w domu, a także położenie smartfona. Jeśli termostat wykryje, że nikogo nie ma w domu, a telefon również znajduje się poza nim, automatycznie przełączy się w tryb Eco.

Nest Thermostat lifestyle 1.max

Montaż i zarządzanie termostatem

Interesująco prezentuje się również sposób montażu termostatu Nest. Google podaje, że jest on bardzo prosty i nie wymaga pomocy wykwalifikowanego instalatora. Wygląd termostatu jest bardzo ciekawy. To okrągłe urządzenie z wyświetlaczem w formie lustra. Na nim prezentowana jest temperatura. Przesuwając po jego bocznej ścianie, można ją zmniejszać lub zwiększać. Oczywiście, jak wspomniałem wyżej, całym urządzeniem zarządzać można również przez aplikację Dom, która jest dostępna na system Android oraz iOS. Ponadto, termostat współpracuje z Asystentem Google, a także z Alexą.

Źródło: Google