Zgodnie z zeszłotygodniowymi zapowiedziami, użytkownicy iOS 14 mogą teraz ustawić Gmail jako domyślną aplikację pocztową na iPhonach i iPadach. Jest to następstwo kilku aktualizacji jakie Google przygotowało w ramach dostosowania swoich aplikacji do najnowszej wersji systemu Apple. Wśród nich, oprócz wspomnianej zmiany, znajdziemy także nowe widgety, pozwalające na skorzystanie z wyszukiwarki Google już z poziomu ekranu głównego naszego urządzenia.

Jak ustawić Gmail jako domyślną aplikację pocztową na IOS

Wróćmy jednak do Gmaila. Aby skorzystać z nowej opcji, należy dokonać aktualizacji aplikacji do wersji 6.0.200825 (dostępna w App Store). Po jej ponownym uruchomieniu, zostanie wyświetlony monit informujący o możliwości ustawienia aplikacji jako domyślnego klienta pocztowego. Ewentualnie taką samą możliwość otrzymamy także wchodząc ręcznie w Ustawienia > Gmail. Sprawa jest jeszcze prostsza w przypadku, gdy usunęliśmy systemową aplikację poczty – w tym przypadku nie musimy podejmować żadnych działań. Podobnie wygląda kwestia ustawień domyślnej przeglądarki. Jeśli marzy nam się pełna przesiadka z Safari na Chrome, wystarczy podążać tymi samymi krokami.

Niestety, w przypadku obu opcji nie wszystko jeszcze działa tak jak powinno. Okazuje się bowiem, że po zresetowaniu urządzenia również te ustawienia wracają do stanu wyjściowego. Nie jest jak na razie jasne, czy mamy do czynienia z zamierzonym działaniem Apple czy też błędem systemowym. Biorąc jednak pod uwagę dość silne reakcje użytkowników, myślę, że możemy się spodziewać naprawy w kolejnej aktualizacji systemu.