Google Pixel wykryje wypadek i sam wezwie pomoc - genialne rozwiązanie

Google Pixel wykryje wypadek i sam wezwie pomoc – genialne rozwiązanie

Opublikowano 2.10.2019 11:21 -


Kiedy Apple wprowadziło funkcję alarmowania służb po wykryciu zagrożenia przez Apple Watch, wiele osób podchodziło sceptycznie do tego rozwiązania. Funkcja ta okazała się jednak wielkim sukcesem, uratowano wiele osób, a firma rozwija technologię. Teraz Google szykuje odpowiedź, która niewątpliwie będzie tylko na plus. Poznajcie Google Personal Safety.

Deweloperzy XDA odkryli aplikację we wczesnych etapach produkcji w Google Play. Udało im się dotrzeć do zrzutów ekranu apki. Rozwiązanie ma „wykrywać” wypadki samochodowe i alarmować odpowiednie służby. Według wstępnych doniesień funkcja będzie na razie dostępna na telefonach Pixel.

Do analizy i potwierdzenia wypadku lub też zagrożenia, telefony Pixel wykorzystają różne czujniki, w tym akcelerometr, a także mikrofon. Po wykryciu takiego zdarzenia Pixel włączy głośny alarm, jeśli nie będzie reakcji ze strony użytkownika, automatycznie zadzwoni pod numer 911 w przypadku Stanów Zjednoczonych. Służbom zostanie udostępniona lokalizacja użytkownika.

I właśnie tutaj zaczepiliśmy jedną z istotnych kwestii. Na razie usługa ma być dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych. Znając Google, wiemy, że zapewne chwilę później funkcja będzie rozszerzana na inne kraje, ale na to trzeba będzie poczekać.

Na podstawie zaprezentowanych zrzutów ekranu można wywnioskować, że aplikacja da użytkownikowi dwie szanse na anulowanie zgłoszenia. W przypadku braku reakcji służby zostaną wezwane. Jak wykrywanie wypadku działa? Najprawdopodobniej wykorzystywana jest tu funkcja znana z Alexa Guard. Nasłuchuje ona dźwięków otoczenia, „szukając” np. tłuczonego szkła.

Google zastrzega, że opcja taka może odebrać niektóre dźwięki jako wypadek, wtedy wystarczy kliknąć „Wszystko w porządku” na ekranie telefonu. Wtedy urządzenie zapyta nas, co się stało. Dzięki temu nauczy się dźwięków, jeśli te wprowadziły go w błąd.

Google planuje specjalną konferencję na temat Google Pixel 4. Odbędzie się ona 15 października i to właśnie wtedy najprawdopodobniej poznamy szczegóły o Google Personal Safety.

Uważam, że takie funkcje są niezbędne i powinny być wprowadzane jak najczęściej. Biorąc pod uwagę liczbę wypadków na drogach, każda, nawet jedna sytuacja, gdzie urządzenie nam pomoże, będzie na plus. Nie jest istotne tutaj, która firma nam je dostarczy, ważne, aby była to funkcja skuteczna i ratująca życie i zdrowie użytkowników.

Wieści z Rozładowani.pl