Google od 5 lat stara się kontrolować kierunek rozwoju własnego systemu i urządzeń, oferując autorski sprzęt. Wczoraj zapowiedziano Google Pixel 6 – tym razem zaoferuje on autorski procesor o nazwie Tensor. Powodem jest ponoć wydajność, która ma być znacząco większa.

Google G1 był pierwszym telefonem z Androidem, który mogliśmy nabyć już 12 lat temu. Zaskakująca była również seria telefonów Nexus — przy których projektowaniu Google brało udział, ale wykonywały je zewnętrzne firmy. W 2016 roku Google wypuściło pierwszy telefon z serii Pixel. Stworzony całkowicie od zera, z maksymalną kontrolą i oferujący autorskie rozwiązania, których próżno było szukać u konkurencji. Właśnie zapowiedziano 6 odsłonę serii – Google Pixel 6.

R E K L A M A

Google Pixel 6 oraz Pixel 6 Pro to najwyższa klasa sprzętu

O nowej odsłonie Google Pixel 6, już pisaliśmy. Ostatnio myśleliśmy jednak, że jesteśmy o krok od oficjalnej premiery (odbyła się ponoć jedynie prezentacja za zamkniętymi drzwiami). W skrócie pisząc, tym razem czekają na nas dwa urządzenia — mniejszy i większy model, które różni specyfikacja sprzętowa i wygląd.

Google Pixel 6

Niestety, we wczorajszej notce Google nie ujawniło żadnych znaczących informacji. Więcej wiedzieliśmy z plotek i przecieków. Potwierdzono natomiast, że oba modele różnić będzie wygląd urządzeń — Google wspomina o matowym aluminium zastosowanym w Pixel 6 oraz polerowanym  modelu z Pro w nazwie. Oba modele cechuje „wzornictwo przemysłowe”, którym inspirowało się Google. Wspomniano również, że zmienione zostaną modele aparatów fotograficznych, które dość znacznie piętrzą się ponad linią obudowy. To dlatego, że udoskonalono czujniki i obiektywy są teraz po prostu fizycznie zbyt duże. Można więc sądzić, że Google szykuje nam fotograficzną niespodziankę.

Google Tensor

Najważniejszym elementem zapowiedzi jest jednak autorki procesor o nazwie Tensor. Dla Google uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja to kluczowe parametry rozwoju branży smartfonów i systemu Android. Firma z Mountain View napotkała problemy przy implementacji swoich nowatorskich rozwiązań. Obecne układy SoC i procesory dostępne na rynku okazały się wąskim gardłem całego projektu. Ich niezadowalająca moc obliczeniowa była powodem stworzenia własnego układu, który lepiej wspierać będzie sztuczną inteligencję oraz uczenie maszynowe.

Google Pixel 6 oraz wersja 6 Pro nie mają daty oficjalnej premiery, wspomniano jednak, że nowa seria zadebiutuje na jesieni. Wtedy też poznamy wszelkie szczegóły: specyfikację techniczną, ceny oraz dostępność modeli.