Autorytet w dziedzinie designu należy w naszej redakcji do Gustawa. To on najczęściej podejmuje się realizacji tego niełatwego tematu. Mam jednak nadzieję, że nie obrazi się na mnie, bo podbieram mu temat. Mimo, iż dotyczy obu naszych światów ;) .

Google Pixel 4 i Meizu Zero, oba ze złotem

iF DESIGN AWARDS to plebiscyt, którego korzenie sięgają 1953 roku. Ma za zadanie honorować produkty użytkowe, które cechują się wyjątkowo dobrym wzornictwem. Tym razem 78 jurorów, wybrało spośród 7298 produktów z 56 krajów w 7 kategoriach aż 1453 produkty, które zasługują na wyróżnienie. Przyznano też 75 najwyższych wyróżnień — iF Gold Award. Te właśnie nagrody zgarnęło Google oraz Meizu. Czy słusznie?

To nie pierwszy raz, gdy Google zdobywa nagrody za ponadprzeciętne walory użytkowe i estetyczne. Złota nagroda od iF ma dowieść, jak ważnym jest się elementem wzornictwa przemysłowego. To, na co zwracano uwagę przy projektowaniu tego telefonu to przystępność formy, która miała być bliższa człowiekowi. Prostota nie kłóci się tu jednak z wyrafinowaniem oraz nietuzinkową kolorystyką i użytymi materiałami.

Zrzut ekranu 2020 02 10 o 13.46.25

Zdaniem Jury uhonorowanie złotem jest skutkiem ewolucji prostoty i zrównoważonej formy, którą po raz kolejny w kultowy sposób wykorzystuje Google.

Odnośnik do strony konkursowej.

Kolejne złoto powędrowało w tym roku do Meizu. Meizu Zero to model, który pozbawiony jest wszelkich portów, przycisków oraz dziur w obudowie (jak ta, w której powinien znajdować się głośnik). Meizu zdecydowało się stworzyć smartfon absolutny, który wyprzedzi formą wszystko, co widzieliśmy dotychczas. Trzeba przyznać, że pomysł był niezły. Był, bo telefon to niewypał!

Zrzut ekranu 2020 02 10 o 14.30.33

Zdaniem Jury, brak „porowatości” to coś, co zasługuje na najwyższe wyróżnienie. Ekran jak tafla szkła, brak portu do ładowania, czytnik i głośniki w ekranie to sposób na złoto.

Odnośnik do strony konkursowej.

Ile warta jest taka nagroda?

Nie potrafię tego powiedzieć. Nie potrafię też ocenić — czy podobne wyróżnienie jest gwarantem jakości i tego, że obcujemy z wyjątkowym sprzętem. Mam jednak sporo wątpliwości – a dwie podaje poniżej.

Google Pixel 4 cechuje się wtórną formą i wzornictwem opartym na formie iPhone 11 oraz produktów podobnych do tych od nieistniejącej firmy Robyn (przejął ją Razer). Jestem też sceptyczny względem frontu, którego powierzchnia skromnie pisząc, jest słabo wykorzystana. Czy powinien otrzymać więc nagrodę?

Zasadność nagrody, którą otrzymało Meizu to już totalna pomyłka. Nie chodzi mi nawet o formę urządzenia, zdaje sobie sprawę, że to wyróżnienie to subiektywny wybór osób, które mają spore doświadczenie. Od kiedy jednak iF przyznaje nagrody produktom, które nie zadebiutowały na rynku? To nagroda dla produktów, nie konceptów. Meizu Zero to projekt anulowany, okazał się fiaskiem na portalu Indiegogo. W tym wypadku, ktoś powinien przyznać się do pomyłki.