Google Photos wysyłało Twoje prywatne filmy do obcych

Google Photos wysyłało Twoje prywatne filmy do obcych

Opublikowano 5.02.2020 12:07 -


Google zaliczyło niezłą wtopę. Amerykański gigant przyznał, że “zdarzało mu się” wysłać prywatne filmy użytkowników Google Photos do innych osób.

Cała sytuacja pozostałaby tajemnicą gdyby nie oficjalne e-maile, które zespół Google Photos zdecydował się wysłać do użytkowników usługi. W wiadomości możemy przeczytać, że “wyciek” (a właściwie – przeciek) danych miał miejsce między 21 a 25 listopada 2019 roku.

Google photos z błędem pobierania archiwum danych?

Chodzi o przypadki, w których użytkownicy korzystali z Google Takeout, czyli możliwości pobrania swoich danych w postaci jednego dużego archiwum. We wspomnianym okresie dochodziło jednak do przypadków, w których korzystający z Google Photos w archiwum nie znajdowali swoich plików lub znajdowali w nich… filmy innych osób.

Użytkownicy, których dotyczy ten błąd, zostali poinformowani drogą e-mailową. W wiadomości można przeczytać, że “jedno lub więcej wideo na twoim koncie Google Photos” mogło zostać przesłane do archiwum innego użytkownika. Zatem osoby, które nie otrzymały takiej wiadomości, raczej nie muszą się obawiać o swoje dane.

– Naprawiliśmy zaistniały problem i przeprowadziliśmy pogłębioną analizę, aby to już się nigdy nie powtórzyło. Bardzo przepraszamy, że tak się stało – mówią przedstawiciele Google.

Miło ze strony Google, że poinformowało użytkowników o swoim błędzie. Ale… czy aby nie za późno? Sytuacja miała przecież miejsce ponad dwa miesiące temu! To dobry moment, aby przypomnieć wszystkim, że nasze prywatne zdjęcia, filmy i inne pliki przesyłane do chmury tak naprawdę nigdy nie pozostaną w 100% prywatne.

Źródło: The Verge

3 - 5 Sep 2020
Jesteśmy na #IFA2020 - zobacz naszą relację