Google Maps. Klasyczny lektor powraca do nawigacji!

Opublikowano 1.06.2020 7:57 -


Nie tak dawno Internet zalała fala rozgoryczenia po tym, jak polski głos aplikacji Google Maps zdradził, że został zastąpiony syntezatorem mowy. Wygląda jednak na to, że protesty przyniosły efekt.

Jarosław Juszkiewicz, którego głos mogliśmy do niedawna usłyszeć w popularnej nawigacji Google Maps, 24 maja opublikował film, w którym żegnał się z użytkownikami aplikacji. Wspomniał, że niestety został zastąpiony syntezatorem mowy i nie będziemy mogli już usłyszeć prawdziwego lektora wskazującego nam kierunek jazdy.

Zmiany w Google Maps spotkały się z negatywną oceną użytkowników. Wiele osób narzekało, że nowy głos nawigacji jest nienaturalny. Popularna stała się fraza "Kieruj się na południe", która w wykonaniu Jarosława Juszkiewicza jest tak charakterystyczna, że każdy wnet ją rozpoznawał.

Film z "polskim głosem Google Maps" w ciągu zaledwie tygodnia na YouTube obejrzało ponad milion osób. Ze względu na ostrą reakcję społeczności polski oddział firmy zdecydował się przywrócić w aplikacji prawdziwego lektora. Potwierdził to w kolejnym filmie sam zainteresowany, podkreślając, że protesty użytkowników mają sens i warto wyrażać swoją opinię.

Z kolei Google w oficjalnym oświadczeniu zapowiedziało, że syntezator mowy prawdopodobnie jeszcze kiedyś powróci do nawigacji, jednak głos czeka sporo usprawnień.

- Chcemy, aby nasze produkty były coraz bardziej pomocne dla użytkowników, dlatego nieustannie rozwijamy ich funkcjonalności. Z tego też powodu zdecydowaliśmy się na aktualizację głosu nawigacji w Mapach Google, aby wskazówki głosowe mogły być coraz bardziej konkretne. Biorąc jednak pod uwagę opinie użytkowników, postanowiliśmy na razie przywrócić poprzedni, znany wszystkim głos. Jednocześnie pracujemy nad ulepszeniem nowego modelu - napisano w komentarzu dla Komputer Świat.

Najważniejsze jednak, że presja przyniosła efekt i nadal możemy cieszyć się charakterystycznym "Kieruj się na południe".

Wieści z Rozładowani.pl