Google Lens miał być na początku ekskluzywną funkcją urządzeń Pixel. Nie sprzedają się one tak dobrze aby spopularyzować usługę, nie są też motorem napędowym ich sprzedaży – bo nikt nie kupuje sprzętu ze względu na jedną aplikacje. Nawet jeśli jest świetna wykonana i bardzo użyteczna.

Aplikacja w skrócie to element asystenta Google. Pozwala na analizę obrazów z zastosowaniem autorskich algorytmów, wykorzystuje przy tym elementy sztucznej inteligencji i samouczenie. Dzięki temu jest w stanie rozpoznawać znane budowle, obrazy malarskie czy nawet poszczególne gatunki roślin i zwierząt. Zdjęcia są też analizowane pod kątem użyteczności, skanując np. plakietkę z danymi logowania na routerze aplikacja przyłączy nas do sieci WiFi.

Przed Wami Light Phone 2, telefon dla bogatych minimalistów

Skanując wizytówkę lub billboard zapisze dane do książki adresowej lub uruchomi nawigację do miejsca w adresie. Scenariuszy jak wykorzystać aplikacji jest naprawdę wiele i wciąż rozwijane są nowe.  Cechą wspólną jest natomiast automatyzowanie pewnych procesów poznawania, wyszukiwania informacji oraz wykorzystywania ich w praktyczny sposób.

Google Lens – dostępny dla (prawie) wszystkich

W zeszłym miesiącu zapowiedziano, że dostępność aplikacji rozszerzona zostanie na wszystkie urządzenia z systemem Android. Od kilku dni, Google Lens mogą posługiwać się też użytkownicy urządzeń z iOS. W tym celu należy zainstalować lub posiadać zaktualizowaną aplikacje Google Photos (wersja 3.15). Funkcja Google Lens wprowadzana jest stopniowo, nie każdy będzie ją widział od razu w aplikacji.

Dostęp do niej, został też jak to w przypadku Google ograniczony do najważniejszych regionów i krajów – oczywiście brakuje tu naszego. Można jednak z niej korzystać po zmianie lokalizacji systemu na np. Angielski lub Niemiecki.


Posłuchaj nas!