Google kończy z tabletami

Google kończy z tabletami

Opublikowano 24.06.2019 12:37 -


To nie jest tak, że Google nie potrafi robić tabletów. Potrafi i to bardzo dobrze! Problem w tym, że dzisiaj konkretne pieniądze zarabia na nich już tylko Apple. Google mówi temu dość i skupi się na innym sprzęcie. Jakim?

Trochę jestem zawiedziony. Chociaż nowy Pixel 3a nie zrobił na mnie wrażenia, to mocno kibicowałem Pixel Slate. Jakiś czas temu pojawiły się nawet pogłoski o jego następcy, chociaż już wtedy było wiadome, że Google wycofuje się z rynku. Teraz wiemy to na pewno.

Koniec długiej historii

Historia tabletów Google jest dosyć długa, sięga korzeni i początków tworzenia systemu Android. To wtedy Google współpracowało z producentami i nadało kształt systemowi na tablety. Google na długo przed boomem na te urządzenia zaplanowało linię własnych produktów nazwanych Nexus (tak samo, jak smartfony). Projektowane miały być przez Google, ale stworzone przez firmy trzecie.

Google Pixel Slate

W 2012 roku pojawił się na rynku Nexus 7, którego wyprodukował Asus. Miał być konkurencją dla tanich tabletów, okazał się hitem i bardzo udanym sprzętem. Niecały rok później pokazano jego następcę, który bazował na innych podzespołach. Był wydajny i równie dobrze go przyjęto. Miałem kontakt z jednym i drugim modelem — wtedy pokochałem tablety Google.

Kolejne lata to etap testów. Google zastąpiło rodzinę Nexus nowymi Pixelami. Po czasie zmieniono też podejście do tabletów. Aby lepiej konkurować z Surface i iPad Pro, kolejny tablet musiał posiadać system Chrome OS oraz procesory Intela. Tak narodził się Google Pixel Slate.

Niestety po ponad roku od wprowadzenia tego świetnego modelu, Google postanowiło wycofać się z walki na rynku tabletów. Teraz oficjalnie, zdradzają to słowa Ricka Osterloh, który opublikował osobny wpis na Twitterze:

Co dalej?

Na razie dział sprzętowy ma być skoncentrowany na budowie nowych laptopów. Dalej będzie jednak świadczył wsparcie dla firm produkujących tablety. Te firmy dalej mogą liczyć na pomoc i zaangażowanie Google, niezależnie czy będą produkować sprzęt dla pojedynczego klienta, biznesu czy sektora edukacyjnego.

Google Home Hub

Tablety umarły? Nie sądzę! Nie wiem, czy zauważyliście, ale Google zmieniło podejście do tego typu urządzeń. Po przejęciu firmy Nest w 2014 roku zaczęto realizować plan wprowadzenia na rynek globalnej marki z zakresu urządzeń Smart Home. Powstał też nowy typ urządzeń, którym są Home Huby. Niedawno Google zapowiedziało, że każde ich urządzenie o podobnych charakterze będzie debiutowało pod marką Nest. Czy zatem Google celowo dopuściło się aktu kanibalizmu na serii własnych tabletów? Sami oceńcie.

Wieści z Rozładowani.pl