Google idzie w ślady Apple. Oto Google Fast Pair w „nowej” wersji
Google idzie w ślady Apple. Oto Google Fast Pair w „nowej” wersji

Opublikowano 4 miesiące temu -


AirPodsy są już chyba znane każdemu, kto chociaż trochę ogarnia branżę. Bezprzewodowe słuchawki Apple stały się zdecydowanym „,must have” dla słuchaczy. Oczywiście tych słuchaczy, którzy posiadają sprzęt od Apple. Użytkownicy Androida mogą tylko podziwiać z rozrzewnieniem białe słuchawki bez wystających kabelków. Na szczęście szczęśliwe dni nadchodzą także dla zwolenników oprogramowania od Google.

Google zapowiedziało technologię Fast Pair prawie rok temu, więc teoretycznie jest nowa. Miała ona na celu szybsze parowanie smartfonów z Androidem z urządzeniami Bluetooth.

System Fast Pair od Google

Należało jedynie zbliżyć takie dwa urządzenia do siebie i telefon automatycznie wykrywał nowe akcesorium i informował o tym na górnym pasku. Wystarczyło jedno dotknięcie i urządzenia były sparowane. Smartfon oferował także instalację niezbędnego oprogramowania, jeśli oczywiście takowe było zalecane.

Technologia nie zyskała jakiegoś wielkiego rozgłosu, gdyż została bez wątpienia przyćmiona przez tę, oferowaną przez Apple, wykorzystywaną we wspomnianych słuchawkach AirPods. Nic więc dziwnego w tym, że Google specjalnie się nią nie chwaliło.

Urządzenia będą łączyć się automatycznie

Przez niemalże rok Google pracowało nad udoskonaleniem Fast Pair i chyba im się udało. Wczoraj Seang Chau (inżynier Google’a), na blogu opublikował notkę, że udało im się ulepszyć swoją technologię. Otóż każde akcesorium, które powiązane jest z konkretnym kontem Google, będzie parowało się automatycznie z innymi urządzeniami – np. z tabletem. Według zapowiedzi we wspomnianym wpisie, w 2019 roku pojawi się także opcja parowania automatycznego z Chromebookiem. Będzie to działało dokładnie tak samo, jak funkcja parowania AirPodsów – jedno połączenie z iPhonem i później już słuchawki automatycznie parują się z MacBookiem czy iPadem.

Jak zapewnia Google, kompatybilne będą wszystkie urządzenia z Androidem od wersji 6 w górę. Zasada prosta – raz dodane słuchawki zostaną zapamiętane przez konto Google, który odnotuje także sprzedaż telefon oraz nowy sprzęt (z Androidem); wykryje również posiadane wcześniej akcesoria. Oczywiście wszystkie urządzenia Bluetooth muszą posiadać zaprogramowaną technologię Fast Pair, dlatego Seang Chau apeluje na blogu do producentów akcesoriów o zgłaszanie się do Google. Inżynierowie gwarantują wsparcie i zapewniają, że wdrożenie takiego rozwiązania nie wymaga dużych nakładów czasowych i inżynieryjnych. Bez tej funkcji zwykłe urządzenie Bluetooth nie zostanie wykryte w trybie Fast Pair.

Ciągle odnoszę wrażenie, że Google jest kilka kroków za Apple. Odkąd pamiętam. Jak uczy historia – świat nie lubi stagnacji i albo Google zrobi duży skok jakościowy, albo Apple noga się podwinie. Trzecia opcja to pojawienie się nowego, mocnego gracza.


Przemysław Bicki