Wiele wskazuje na to, że giganci rynku smartfonów nie będą wykorzystywać flagowego modelu Snapdragon 865 w swoich produktach.

Zaprezentowany w grudniu 2019 roku model 865 jest sporym skokiem w wydajności w stosunku do poprzednich modeli amerykańskiego producenta procesorów. Stworzony w procesie litografii 7nm flagowy Snapdragon (według benchmarków) uzyskiwał wyniki nawet o ponad 20% lepsze od poprzedniego 855+ i zbliżone do Apple A13 Bionic. Na rynku jest już kilka modeli wyposażonych w SD865 – m.in. amerykańskie wersje Samsunga S20/S20+/S20 Ultra, Sony Xperia 1 II czy nieco tańsze Redmi K30 Pro, ZTE Axon 10s Pro i Xiaomi Mi10.

Nagrywanie w 8K z telefonu? Promocyjny film Qualcomm pokazuje moc Snapdragona 865

865 nie uniknął jednak problemów. Qualcomm zdecydował się na zewnętrzny modem, który pozwala na korzystanie z technologii 5G, ale zwiększa zużycie energii, wymaga zmienionej konstrukcji płyty głównej, a także zabiera miejsce, a przez to smartfony są jeszcze większe. Poza tym cena – wystarczy spojrzeć na Samsunga, który w zeszłym roku zaprezentował S10e jako najtańszego flagowca za 3299zł. Tym razem najniżej usytuowany S20 kosztuje 3949zł.

Wygląda na to, że nie wszyscy producenci zdecydują się więc na wykorzystywanie najwyższej klasy procesorów w nadchodzących smartfonach. XDA Developers zauważa, że Google przed premierami zapisuje w kodzie Androida „rybne” hasła, które wskazują na kolejne Pixele. I tak w ostatnich aktualizacjach pojawiły się: „Sunfish” (opisany jako photo_pixel_2020_midrange_config co wskazywałoby na Pixela 4a) oraz „Redfin” i „Bramble” (photo_pixel_2020_config – Pixel 5 i 5 XL). Według XDA wszystkie trzy wykorzystują Snapdragon 765G z wbudowanym modemem 5G.

Na podobny krok zdecyduje się też LG w G9 ThinQ, o czym informuje arstechnica.

Benchmarki wskazują, że 765G jest mniej więcej na poziomie 845 (flagowca sprzed dwóch lat), ale poprawiona technologia oszczędzania energii w codziennym wykorzystaniu powinna pozwolić na lepsze działanie niż wspomniany 845. Należy pamiętać, że Snapdragon 865 wykonany w litografii 7nm ma osiem rdzeni (cztery A77 i cztery A55), podobnie jak 765G (tutaj mamy dwa starsze rdzenie A76 i sześć A55). Przy coraz lepszym oprogramowaniu (zwłaszcza w przypadku Google) różnice w pracy nie powinny być bardzo odczuwalne, a zyskujemy w kilku aspektach – zużyciu energii, rozmiarze telefonu, a przede wszystkim cenie.

Samsung porzuca współpracę z Qualcomm w przyszłych urządzeniach. Skaner optyczny jednak lepszy?

Dla osób, które były przerażone cenami i rozmiarami kolejnych flagowców prezentowanych w 2020 roku pojawia się światełko w tunelu. Nic, tylko czekać na kolejne premiery!


Autorem artykułu jest Michał Kapusta.