Search Console wydaje się być dopieszczone zmianami w ostatnim czasie. Najpierw pojawiła się opcja, która pozwala na sprawdzenie prędkości działania strony, a teraz czas na kolejną nowość: będziecie mogli usuwać wybrane URLe z indeksu Google, ale to nie wszystko. Pojawią się także wszystkie URLe Waszej strony, które zostały zgłoszone jako materiały przeznaczone dla dorosłych.

Nowa funkcja Google Search Console znajduje się w menu pod sekcją Indeks, a jej nazwa brzmi dość pokracznie: Usunięcia. W środku bardzo prosty i przejrzysty panel, za pomocą którego możemy wykonać podstawowe operacje usuwania wybranych URLi.

usuwanie

W górnych zakładkach macie do dyspozycji trzy kategorie operacji, które możecie wykonać. Tymczasowe usunięcia pozwalają na wyrzucenie wybranego URL z indeksu na okres 6 miesięcy. Po dodaniu nowej prośby będziecie mieli do wyboru dwie opcje: usunięcia zwykłego adresu lub tego z prefixami. Po zatwierdzeniu formularza, zgłoszony URL pojawi się na liście poniżej z informacją o statusie.

R E K L A M A

usuwanie2

Zablokuj adresy URL w wynikach wyszukiwania Google na około sześć miesięcy i usuń obecny fragment kodu oraz wersję z pamięci podręcznej (zostaną one wygenerowane ponownie po następnym indeksowaniu). Aby usunąć strony na stałe, usuń je z witryny lub zablokuj ich indeksowanie.

Warto podkreślić, że usunięcie z indeksu Google będzie trwało 6 miesięcy. Z tego samego widoku możecie także usunąć z indeksu stare wersje dokumentów. Coś na zasadzie odświeżenia widoku URLa.

Pozostałe dwie opcje dostępne w zakładkach nieaktualna treść i filtrowanie safesearch, nie pozwoli Wam na wykonywanie operacji, a raczej będzie wyświetlać adresy, które zostały zgłoszone do każdej z nich przez użytkowników wyszukiwarki. To o tyle ciekawe rozwiązanie, że będziemy mieli na bieżąco podgląd na podstrony, które wymagają naszej uwagi.

Zmiany raczej postrzegane jako drobiazgi, ale bardzo użyteczne. Dają większe możliwości diagnostyczne i przede wszystkim dodatkową kontrolę na to, co pojawi się w SERPach.