Google cię wykorzystuje? Zablokuj Google Images

Google cię wykorzystuje? Zablokuj Google Images

Opublikowano 4.02.2013 10:09 - 1


Google zmienił ostatnio sposób wyświetlania wyników w wyszukiwarce obrazów. Problem ten opisał kode w swoim wpisie. Według mnie praktyka ta może być traktowana poniekąd jako zwykłe hotlinkowanie, które tak na prawdę nie przynosi większego ruchu z wyszukiwarki mimo, że obok obrazu został umieszczony przycisk “Odwiedź stronę”. Nie oszukujmy się – podgląd strony z pewnością bardziej zachęca do sprawdzenia co na niej jest niż zwykły beznamiętny odnośnik. Tym sposobem wejść z Google Images mamy mniej, a gigant nadal cieszy się z naszego contentu, który z każdym kliknięciem podbija nam licznik transferu.

Jeśli na prawdę przeszkadza nam opisany problem, możemy łatwo z niego wybrnąć korzystając z jednego z poniższych sposobów.

Robots.txt – zablokowanie Google Images

Plik robots.txt umieszczony w folderze głównym strony, ma za zadanie kontrolować dostęp do strony przez boty indeksujące. Zapisując w nim proste dwie linijki:

User-agent: Googlebot-Image
Disallow: /

możemy zablokować robota od Google odpowiedzialnego za indeksowanie obrazów. W ten sposób nie wpływamy bezpośrednio na nasze wyniki w wyszukiwarce, a jedynie zabezpieczamy stronę przed indeksowaniem wszelkiego rodzaju grafik.

.htaccess – blokada hotlink z Google Images

Rozwiązanie bazujące na robots.txt jest proste, jednak nie działa w przypadku stron starszych, które zostały już zindeksowane – ich materiały już znajdują się w zbiorze Google. Dlatego jeśli już wdaliśmy się w nieszczęśliwy romans z wyszukiwarką obrazków, możemy uciec się do wykonania przekierowania w .htaccess.

W pierwszej wersji tego rozwiązania, blokujemy po prostu wszystkie pliki o zadanym rozszerzeniu dla domen, z po za naszego serwera.

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www\.)?strona\.pl/ [NC] RewriteRule \.(gif|jpg|png)$ – [F]

Druga wersja zakłada przekierowanie do innego pliku – najczęściej spreparowanego przez nas obrazka. W poprzednim kodzie wystarczy zmodyfikowac ostatnią linię kodu:

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www\.)?strona\.pl/ [NC] RewriteRule \.(gif|jpg|png)$ http://www.strona.pl/plik.png [R=301,L]

Podsumowanie

Jak widać, aby uniemożliwić Google podkradanie naszego contentu, nie trzeba robić wiele. Kilka linii kodu, dwa pliki i po kłopocie. Z pewnością zysk zaoszczędzony transfer w przypadku niektórych witryn może być znaczny, a z kolei zmniejszenie ruchu w zasadzie znikome, jeśli w ogóle takie nastąpi.

Autor: Konrad Przydział

Wieści z Rozładowani.pl