Google Chrome znacznie przyspieszy prędkość ładowania stron

Google Chrome znacznie przyspieszy prędkość ładowania stron

Opublikowano 16.08.2018 8:55 -


W najnowszej wersji Chrome Canary pojawiły się funkcje lazy load wbudowane w przeglądarkę. Mogą one zapewnić znacznie szybsze wczytywanie się stron internetowych.

Jeśli termin lazy load nie jest dla Ciebie znanym pojęciem, już spieszę z wyjaśnieniem. Chodzi o sposób ładowania strony internetowej. Normalnie podczas wejścia na stronę WWW przeglądarka pobiera z serwera całą zawartość i renderuje ją w oknie przeglądarki wyświetlając nam stronę internetową. O ile w przypadku stron zawierających większość tekstu odbywa się to bardzo szybko, o tyle w przypadku zdjęć czy innych multimediów ilość danych do pobrania drastycznie rośnie. Powoduje to powolne wczytywanie się strony.

Większość stron w sieci posiada jednak sporo multimediów, głównie zdjęć. Taki mamy klimat. Właściwie to taki content lubimy.

Do rzeczy. Lazy load to rozwiązanie na ten problem. Dotychczas implementowane po stronie witryny. Jego zadaniem jest ładowanie tego, co potrzebne, aby jak najszybciej wyświetlić zawartość użytkownikowi. Chodzi o ładowanie w pierwszej kolejności contentu, który jest widoczny dla użytkownika, aby szybciej mógł zobaczyć zawartość strony. Następnie w tle pobierana jest niewidoczna reszta, gdy się do niej zbliżamy. To ogólny opis, ponieważ metod na ten mechanizm jest co najmniej kilka i różnią się detalami.

W najnowszej wersji eksperymentalnej Google Chrome zwanej Canary pojawiły się dwie opcje związane z lazy load wbudowane w przeglądarkę.

To znacznie może przyspieszyć przeglądanie internetu. Szczególnie dla osób posiadających wolniejsze łącze. Realnie rzecz biorąc, posiadając prędkość pobierania około 50 Mbit raczej nie zauważysz różnicy. Przy 5Mbit będzie już ona znacznie widoczna zwłaszcza na stronach z dużą ilością zdjęć dobrej jakości.

jak włączyć lazy loading

Po pierwsze potrzebujesz na chwilę obecną wersji eksperymentalnej Canary. Pamiętaj jednak, że można ją nazwać Alpha, więc wiedz na co się piszesz :)

  1. Wpisz w pasek adresu: chrome://flags/#enable-lazy-image-loading
  2. Włącz ładowanie obrazków “Enable lazu image loading”
  3. Wpisz w pasek adresu: chrome://flags/#enable-lazy-frame-loading.
  4. Włącz ładowanie ramek “Enable lazy frame loading”
  5. Uruchom ponownie kanarka

Według mnie z racji skali Chrome może znacznie odciążyć przepustowość sieci i obciążenie serwerów. Dlaczego? Globalnie Chrome posiada około 62% rynku przeglądarek. Na DailyWeb ponad 54% z Was używa Chrome’a. Kiedy 62% użytkowników nagle przestanie ładować content, którego nie widzą, może się stać wiele dobrego :) Na razie jednak ta funkcja pojawiła się jedynie we wspomnianej wersji Canary, bez jakichkolwiek informacji, kiedy oraz czy w ogóle trafi do publicznej wersji Chrome.

Wieści z Rozładowani.pl