Google Chrome pokaże programistom, jak tworzone przez nich witryny widzą osoby niedowidzące

Opublikowano 12.03.2020 12:56 -


Bardzo ciekawe narzędzie pojawiło się właśnie w przeglądarce Google Chrome. Osobiście będę z niego korzystał, bo przyznam szczerze, że nie zawsze przykładałem wagę do tego, jak tworzona przeze mnie strona www wyświetla się osobom, które mają problemy ze wzrokiem.

Oczywiście jeśli życzenie klienta było takie, aby strona była kontrastowa, bądź dostosowana w jakiś sposób, to jak najbardziej takie wdrożenia robiłem. Teraz jednak Google opublikowało narzędzie, które pomoże twórcom stron w lepszym zrozumieniu problemu i analizie tworzonych witryn pod kątem dostępności dla osób z problemami widzenia.

W sieci został umieszczony filmik pokazujący możliwości narzędzia. Opublikował go na Twitterze Mathias Bynes, który odpowiada w Chrome za rozwiązania dla programistów. Narzędzie analizuje stronę www i wyszukuje potencjalne problemy, jakie mogą się pojawić, kiedy stronę przeglądać będzie osoba, która ma problemy ze wzrokiem. Do tej pory podobne rozwiązania były możliwe, ale tylko z wykorzystaniem zewnętrznych narzędzi, takich jak Accesibe.com. Nad badaniami tej firmy pochylił się serwis TheNextWeb, który informuje, że ponad 98% badanych stron (10 milionów) nie spełniało wymogów dostępności. Liczby te szokują, bo pokazują z jakimi problemami (poza zdrowotnymi) borykają się osoby z problemami widzenia.

Narzędzie łatwo można znaleźć w Google Chrome. Wystarczy przejść do narzędzi dla programistów, następnie rozwinąć opcje "więcej narzędzi", a tam wybrać "rendering". Powinna pojawić się opcja emulowania niedociągnięć wizualnych. Oczywiście narzędzie jest dostępne w najnowszej wersji przeglądarki Chrome. Nie wiem jak to wygląda w starszych.

Info: na tę chwilę nie widzę tego narzędzia w Chrome (80.0.3987.132) na macOS (Catalina). 

Sam będę korzystał z narzędzia i aż boję się przeglądać strony, które po pierwsze - robiłem, a po drugie - strony, z których często korzystam.

źródło: Twitter | TheNextWeb

Wieści z Rozładowani.pl