Google Chrome poinformuje użytkowników o wyciekach haseł

Google Chrome poinformuje użytkowników o wyciekach haseł

Opublikowano 26.08.2019 8:16 -


Jak pewne zauważyliście, w ostatnim czasie Google bardzo mocno stara się dopracować swoje systemy bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno nowego Androida, aplikacji w Sklepie Play, jak i przeglądarki Google Chrome, która ma możliwe najlepiej strzec hasła użytkowników. Właśnie dlatego niebawem ma zostać udostępnione narzędzie, które będzie sprawdzało, czy żadne z wykorzystywanych haseł nie zostało udostępnione podczas wycieków danych. Sprawi to, że Chrome będzie najbezpieczniejszą dostępną przeglądarką.

Nowa funkcjonalność oferowana przez Google ma pojawić się w postaci dodatkowego rozszerzenia. Chwilowo jest ona dostępna w przeglądarce Chrome Canary, dedykowanej dla deweloperów. Testują oni skuteczność nowego narzędzia, sprawdzając, czy aby na pewno użytkownik otrzymuje powiadomienie o każdym wycieku danych. Do tej pory szczegóły testów nie są znane, ujawniono jednak, jak nowa funkcjonalność będzie działała.

google chrome

Password Leak Detection w Google Chrome

Opracowane przez Google rozszerzenie do przeglądarki ma wskazywać gdzie i jakie hasło wyciekło do sieci. Każdy z posiadaczy Google Chrome miałby otrzymywać szczegółowe powiadomienie o konieczności zmiany hasła na nowe ze względów bezpieczeństwa. Nowe narzędzie może znacznie ograniczyć włamania na konta bankowe czy mailowe, gdzie mogą być przechowywane bardzo ważne dane. Informacje mają być na bieżąco weryfikowane z bazą twórcy, dzięki czemu powiadomienia pojawią się najszybciej jak to możliwe. Jeśli jesteście zainteresowani wstępną wersją wtyczki, wystarczy mieć wersję deweloperską przeglądarki.

Nowa funkcja bezpieczeństwa w Chrome Canary

Każdy z posiadaczy Chrome Canary może uruchomić Password Leak Detection, wchodząc pod TEN adres. Wyszukując wtyczkę, wystarczy zamienić „Leak” na pełną nazwę aplikacji i dodać ją do przeglądarki. Zacznie ona w pełni działać dopiero w momencie, kiedy użytkownik zaloguje się na stronie, gdzie zostało naruszone bezpieczeństwo. Wówczas następuje porównanie z informacjami z bazy – jeśli któryś z rekordów jest zgodny, użytkownik otrzymuje powiadomienie o niebezpieczeństwie związanym z wyciekiem danych.

chrome canary

Osobiście uważam, że jest to niezwykle istotne narzędzie w dzisiejszych czasach. Ataki hakerskie na popularne serwisy pojawiają się coraz częściej, a złamanie podstawowych zabezpieczeń nie stanowi dla profesjonalistów żadnego problemu. Otrzymując powiadomienie, można więc niezwłocznie zmienić swoje dane do logowania, zanim będzie za późno. Password Leak Detection w oficjalnej wersji przeglądarki będzie dostępny prawdopodobnie dopiero za kilka miesięcy. Uważacie, że taka wtyczka okaże się przydatna?

Wieści z Rozładowani.pl

Poszukujemy do DailyWeb dwóch redaktorów i korekty [Zobacz]

Plebiscyt DailyWeb na najlepszy sprzęt: DailyWebstery 2020 - [Zagłosuj]